Ana sayfa Politika “HDP’deki bazı siyasetçiler oy verenlere ihanet ettiler”

“HDP’deki bazı siyasetçiler oy verenlere ihanet ettiler”

PAYLAŞ

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş Bakanlar Kurulu sonrası gazetecilerin sorularını yanıtladı. Kendisine Ahmet Türk’ün “Hükümet adım atarsa çözüme hazırız” açıklamaları sorulan Kurtulmuş, “HDP’deki bazı siyasetçiler terörle arasına mesafe koyamadılar. Teröristlerin cenazelerine katıldılar, lojistik destek sağladılar ve oy verenlere ihanet ettiler. Sayın Ahmet Türk’ün sözlerine destek verilmesi kanaatindeyiz, ancak geç olmuştur. Tüm akil siyasetçilerin bu terör örgütünün bertaraf edilmesine katkı sunması gerekir.” dedi.

Muhalefetin Varlık Fonu eleştirilerine yanıt veren Hükümet Sözcüsü Kurtulmuş şu açıklamayı yaptı:

Burada büyük kamu şirketlerinin daha etkin bir şekilde yönetilmesi söz konusudur. Devletin elinde kuvvetli bir kaynak oluşturulması savunulmaktadır. Ekonomik salvolara karşı daha dinamik bir yapıya kavuşması öngörülmektedir. Mühim olan kamunun elinde varlık fonunun oluşturulmasıdır. Bu Türkiye ekonomisinin gücünü göstermek, kuvvetlenmesini sağlamak için garanti mahiyetinde olan bir fondur. Bu fonun aktarılmasının amacı, daha etkin kullanılmasını sağlamaktır. Savunma Sanayii’ndeki fonun buraya aktarılması aynı kaynağın daha da güçlendirilmesi için atılan bir adımdır.

Varlık Fonu’nun kendisi milli bir oluşumdur. Duyumu Umumiye ise ekonominin gayri milli olmasını sağlayan bir kurumdur. Muhalefetin bu benzetmesi yalnış bir benzetmedir.