Ana sayfa Genel HDP’den YSK’ya iptal başvurusu: Seçimi hukuka uygun hale getirme imkanı artık yoktur

HDP’den YSK’ya iptal başvurusu: Seçimi hukuka uygun hale getirme imkanı artık yoktur

PAYLAŞ

HDP Grup Başkanvekilim Ahmet Yıldırım, milletvekillerinden Mithat Sancar, İmam Taşçıer, Ertuğrul Kürkçü, Müslüm Doğan ve Bedia Özgökçe Ertan ile Ankara İl Örgütü üye ve yöneticilerinden oluşan heyet, Yüksek Seçim Kurulu’na referandum sonuçlarının iptali başvurusunda bulundu. Başvurunun ardından HDP’liler, YSK içinde açıklama yaptı.

Burada konuşan Mardin Milletvekilli Mithat Sancar, OHAL altında bir bir referandum süreci yaşandı. Eşitsiz şartlardı. Birçok kural ihlalli vardı. Bunlar seçimlerde demokratik hakların ihlalliydi” dedi. Sancar, referandumun sürecinde hem medya hem de devlet imkanlarının “evet” lehine kullanılmasıyla oluşan eşitsizliğine değinde.

“Bu kadar adaletsiz bir ortamda sandık güvenliği için de büyük şüpheler” vardı diyen Sancar, özellikle Kürt illerinde açık oy ve blok oy kullandığına dair kanıtlar olduğun ve bunu seçimin geçerliliğini bozduğunu rahatlıkla söylenebileceğini diye getirdi.

Dihaber’in aktardığına göre, YSK’nin mühürsüz oy ve zarfları geçerli sayan kararına dikkat çeken Sancar, şunları söyledi:

“Bu karar dışarıdan oy kullanmayı ispat etme olanağını kaldırdı. Seçimi hukuka uygun hale getirme imkanı artık yoktur. YSK’nin mühürsüz oy ve zarfların geçerli olacağına dair karar Kürt illerinde sandık açıldıktan ve sayım başladıktan sonra alındı. Bunun karar olup olmadığını da zaten bilmiyorduk. Sadece YSK’nin internet sitesinde duyuru yapıldı. Oylama diğer illerde devam ederken karar alındı. Bunun çok önemli sonuçları var. Oyları mühürsüz diye kayda geçmek imkan dışı kaldı. Sandıkta görevli kişiler oyları geçersiz kılalım dediklerinde karşılarına YSK’nin duyurusu çıktı. Dışarıdan oy gelmiş mi gelmemiş mi bilmek mümkün olmaktan çıktı. Mühürsüz oy ve zarfların sonradan mühürlendiğine dair de bilgiler var. Bütün bunlar ve daha fazlasını da sayacağımız sebeplerden dolayı mühürsüz oy meselesi basit bir seçim ihlali olarak değerlendirilemez. Seçimin tamamını geçeksiz kılacak ağır bir ihlaldir. Seçim sakattır ve düzeltilme ihtimali yoktur.”