Connect with us

Gündem

HDP’li vekillere bir günde 1 tutuklama, 2 gözaltı

Published

on

6-7 Ekim 2014’teki Kobani olayları nedeniyle HDP Merkez Yürütme Kurulu hakkında açılan soruşturma kapsamında gözaltına alınan HDP’nin üç milletvekili Hüda Kaya, Altan Tan ve Meral Danış Beştaş, Diyarbakır adliyesinde ifadeleri alındıktan sonra adli kontrol şartıyla serbest bırakılmışlardı. Ayhan Bilgen ise tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edilmiş ancak hakim tarafından adli kontrol şartıyla serbest bırakılmıştı.

Bu karara itiraz eden Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı, Ayhan Bilgen ve Meral Danış Beştaş hakkında yakalama kararı çıkarttı. Beştaş akşam saatlerinde yeniden Diyarbakır’daki evinden gözaltına alındı.
Adana Milletvekili, gözaltına alınmasını Twitter hesabından duyururken, “Akşam saatlerine kadar Diyarbakır adliyesindeydim. Eve gelince hakkımda yakalama kararı verildiğini öğrendim. Demokrasi mücadelemiz sürecek” ifadelerini kullandı.

Meral Danış Beştaş tutuklandı
HDP Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, çıkarıldığı mahkemece “Örgüt üyesi olmak” iddiası ile tutuklandı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın itirazı üzerine gece saatlerinde Diyarbakır’daki evinde tekrardan gözaltına alınan Halkların Demokrasi Partisi (HDP) Adana Milletvekili Meral Danış Beştaş, tutuklandı. Aynı soruşturma kapsamında 27 Ocak Cuma gecesi gözaltına alınıp adli kontrol şartı ile serbest kalan Beştaş, savcılığın itirazı üzerine gözaltına alındı. Diyarbakır Adliyesi’nde Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne çıkarılan Beştaş, “Örgüt üyesi olmak” iddiası ile tutuklandı.

Beştaş’ın tutuklanmasına 6-8 Ekim Kobanê eylemleri sırasında HDP Genel Merkezi adına açılan bir twitter hesabından yapılan 3 ayrı paylaşımın gerekçe gösterildiği öğrenildi.

Lezgin Botan serbest kaldı
HDP Van Milletvekili Lezgin Botan da “örgüt üyeliği ve propagandası” yaptığı gerekçesiyle Van Havaalanı’nda gözaltına alındı. Botan’ın adliyede ifadesi alındıktan sonra akşam saatlerinde serbest bırakıldı.

Van 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi ilk duruşmaya katılmayan Botan hakkında ‘zorla getirme’ kararı vermişti. Mahkeme heyeti, Botan hakkında ikinci duruşmada ‘yakalama emri’ düzenlenmesine ve hakkında yurt dışına çıkış yasağı uygulanmasına hükmetmişti.

Van Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede Botan için “terör örgütü propagandası yapmak”, “suç işlemeye alenen tahrik” ve “silahlı terör örgütüne üye olmak” suçlamalarıyla 11 yıldan 40 yıla kadar hapis cezası talep edilmişti.

HDP’li Ziya Pir: Bilgen’in telefonuna ulaşamıyoruz
Doğan Haber Ajansı ve Anadolu Ajansı, dün gözaltına alınıp serbest bırakılan Halkların Demokratik Partisi Sözcüsü (HDP) Ayhan Bilgen’in tekrar gözaltına alındığını duyurdu. Ancak, daha sonra BBC Türkçe’ye bilgi veren parti kaynakları Bilgen’in bir süre telefonuna ulaşılamayınca gözaltında olduğunun düşünüldüğünü söyledi. Parti kaynakları Bilgen’in gözaltına olmadığını ama telefonuna da hala ulaşaılamadığını belirtti.

HDP Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir ise BBC Türkçe’ye telefonla yaptığı açıklamada, “Ayhan Bilgen’in gözaltında olup olmadığı konusunda elimizde bilgi yok. Tek bildiğimizi adliyede olmadığı. Çünkü şu an adliyede arkadaşlarımız var. Belki bir karakolda bekletiyorlardır. Net bir bilgimiz yok. Hüda Kaya alındığında da birkaç saat boyunca onun nerede olduğunu öğrenemedik. Ayhan Bilgen’in telefonuna ulaşamıyoruz dedi.

Bilgen, 6-7 Ekim 2014’teki Kobani olayları nedeniyle HDP Merkez Yürütme Kurulu hakkında açılan soruşturma kapsamında Pazar günü Ankara Esenboğa Havaalanı’nda gözaltına alınarak Diyarbakır’a getirilmişti.
HDP’nin Salı günü Diyarbakır’da Anayasa değişikliği referandumuyla ilgili bir deklarasyon yayımlaması bekleniyordu. Bilgen de bu açıklama için Diyarbakır’da bulunuyordu.

İdris Baluken tahliye edildi
4 Kasım tarihinden beri tutuklu bulunan HDP Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken ise Diyarbakır’da görülen davanın ilk duruşmasında tahliye edildi.

İdris Blauken, Kandıra Cezaevi çıkışında yaptığı açıklamada, “Türkiye halkları şunu bilsin, biz içeri girerken de barış diyorduk, demokrasi diyorduk, özgürlük diyorduk, içeride tecrit altındayken de yine barış, demokrasi, özgürlük dedik. Bugün de aynı mesajı veriyoruz; barış, demokrasi, özgürlük. Bu ülkede hepimiz bunu hak ediyoruz” dedi.

Duruşmayı izlemek için adliyeye gelen HDP Ağrı Milletvekili Nadir Yıldırım da, hakkında çıkartılan zorla getirilme kararı üzerine gözaltına alınmış, ifadesi alındıktan sonra serbest bırakılmıştı.

Gözaltına alınan HDP milletvekili Nadir Yıldırım serbest bırakıldı
“20 Kasım 2016’da protestocular HDP’li vekillerin tutuklanmasını protesto etmek için buluştular, “teslim olmayacağız” yazan pankartlar taşıdılar.

11 milletvekili tutuklu
59 milletvekili olan HDP’nin, Eş Genel Başkanlar Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ dahil 12 milletvekili tutuklanmıştı.

HDP’nin tutuklu diğer milletvekilleri Selma Irmak, Nursel Aydoğan, Gülser Yıldırım, Ferhat Encü, Nihat Akdoğan, Abdullah Zeydan, Leyla Birlik, Çağlar Demirel ve Besime Konca.
4 Kasım 2016’da tutuklanan HDP Şırnak milletvekili Leyla Birlik, 4 Ocak’ta tahliye oldu.
Haklarında farklı soruşturmalar açılan Sırrı Süreya Önder, Ziya Pir, İmam Taşçıer gözaltına alınıp tahliye edilen HDP’lilerden.

KCK ana davasından gözaltına Nadir Yıldırım, Osman Baydemir, Alican Önlü, Ahmet Yıldırım hakkında da zorla getirilme kararı çıkartılmış, gözaltına alınan bu vekiller ifade işleminden sonra serbest bırakılmışlardı.

Yurtdışında bulunan HDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız ve Van Milletvekili Tuba Hezer hakkında da yakalama kararı verilmişti.

Gündem

Saldırılar sonrası Uber’den ilk açıklama

Published

on

By

Akıllı telefonlar üzerinden araç çağırma şirketi Uber‘den İstanbul’daki taksicilerin saldırılara ilişkin olarak açıklama geldi. Şirketin global merkezinden yapılan açıklamada, “Önceliğimiz bu zor zamanlarda, Uber sürücü ortaklarımızın yanında durmak, onlara gereken hukuki yardımı sağlayıp destek olmaktır” dendi.

Hürriyet’ten Ahmet Can’a yapılan açıklamada “Türkiye’deki operasyonlarımıza, sorumlu bir iş ortağı olarak, sonuna kadar bağlıyız. En çok önem verdiğimiz konuların başında, yerel paydaşlarla beraber çalışarak, birlikte daha akıllı ve çevre dostu şehirler yaratmak geliyor. Buna taksiciler de dahil olduğu için taksi ürünümüz mevcut” dendi.

SAYI 2 BİNİ AŞTI

Ayrıca şirketten yapılan açıklamada Uber’in bulunduğu tüm ülkelerde yerel regülasyonlara uygun olarak faaliyet gösterildiği ve her ülkenin vergi düzenlemelerine uyulduğu vurgulandı.

2014 yılında Türkiye’ye açılan Uber, şu anda iki farklı araç tipiyle hizmet veriyor. Bunlardan biri Mercedes Vito gibi lüks hafif ticari araçlar. Diğeri de taksi platformu. Şirketten paylaşılan bilgilere göre taksi platformunda hizmet veren taksilerinin sayısı 2 bini aştı.

Continue Reading

Gündem

“Windows, bu kadar hızlı güncellenmiyor!”

Published

on

By

BirGün yazarı Bülent Mumay, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan‘ın açıklaması sonrası başlayan “dinde reform” tartışmalarını değerlendirdi. “Erdoğan’ın Nurettin Yıldız gibilerini eleştirmek zorunda kalırken başlattığı ‘İslamda güncelleme’ tartışmasının, hedeflenen Saadet tabanını ‘Cumhur İttifakı’ndan bir parça daha uzaklaştıracağı aşikâr” diyen Mumay, Erdoğan’ın bir gün sonra yaptığı “Dinde reform yapmak haddimize mi” açıklamasıyla ilgili olarak da “Windows, bu kadar hızlı güncellenmiyor” ifadesini kullandı.

Bülent Mumay‘ın “Windows, bu kadar hızlı güncellenmiyor!” başlığıyla yayımlanan (11 Mart 2018) yazısının ilgili bölümü şöyle:

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasıyla patlak veren “dinde güncelleme” meselesinin zamanlaması, AKP açısından hiç de iyi olmadı. Karamollaoğlu’nun “Cumhur ittifakı”na kapıyı kapatmasından sonra, AKP’nin niyeti Saadet Partisi tabanını kazanmaktı. Erdoğan’ın Nurettin Yıldız gibilerini eleştirmek zorunda kalırken başlattığı “İslamda güncelleme” tartışmasının, hedeflenen Saadet tabanını “Cumhur İttifakı”ndan bir parça daha uzaklaştıracağı aşikâr. Dünkü Milli Gazete’nin manşeti de, bu öfkeyi yansıtıyordu. “İslam’ın güncellenmesi ne demek?” başlığıyla çıkan gazete, Erbakan’ın “Din, Allah yapısıdır” sözlerini de 1. sayfadan hatırlatma gereği duymuştu.

Gerçi çok da şey etmemek lazım. Erdoğan, “güncelleme” açıklamasını da güncelledi. Önce, sözcüsü İbrahim Kalın twitter’dan “izahat” yapma gereği duydu. Yetmeyince Cumhurbaşkanı bizzat devreye girdi. Bir gün önce, “İslam’ın güncellenmesi gerektiği”nden söz eden Erdoğan, tepkiler üzerine “Dinde reform olmaz, haddimize mi” deme gereği duydu. Saray’ın 24 saat içinde güncelleme açıklamasına getirdiği güncelleme, Windows işletim sisteminin sürekli gönderdiği güncelleme yamalarından bile daha hızlı geldi. “Şehirleri mahvettik” tadında çıkışlarla uzunca bir süredir kendi muhalefetini yapan Erdoğan’ın yeni bir hamlesi olabilir, kim bilir. “Değişmeyen tek şey değişimin kendisi” diyen Cem Karaca da rahmet istedi şimdi…

Bu arada enteresan bir gelişme daha oldu… Aralarında Ankara ve Marmara’nın da bulunduğu ilahiyat fakülteleri, Erdoğan’ın sözlerine “açıklık” getirmek için bildiriler kaleme aldı. “Aslında şunu demek istedi” tadındaki açıklamaları yapanların, bir yerlerden motive edildikleri aşikar elbette… Tarikat yurtlarındaki çocuk istismarları konusunda gıkı çıkmayan, kendisine ilahiyatçı diyen sapıkların kadınları aşağılayan “fetva”ları karşısında ‘lâl’ olan ilahiyatçıların, Saray’ın tekzip bürosu olarak hizmet vermeye başladı aniden. Ne diyelim, yeni “akademik görev”leri hayırlı olsun…

Continue Reading

Editörden

Bakan Zeybekci’den Moody’s ve AB’ye: Ne halt edersen et umurumuzda değil

Published

on

By

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Denizli’de düzenlenen Türk Eximbank’ın strateji, değerlendirme ve eğitim toplantısında, Türkiye’nin kredi notunu düşüren uluslararası derecelendirme kuruluşu olan Moody’s‘e yüklendi. “Neye göre düşürdün, hangi kriteri dikkate aldın?” diyen Bakan Zeybekci, “Ne halt edersen et umurumuzda da değil. Senin kastını biz gayet iyi biliyoruz, niyetini de biliyoruz. Fırsat bu fırsat deyip, Türkiye üzerindeki kredi ve finans maliyetlerini artırma gayretlerinden başka bir şey değildir. Bu bir tefeci mantığıdır” dedi.

Karahayıt Mahallesi’nde bir otelde düzenlenen Türk Eximbank’ın strateji, değerlendirme ve eğitim toplantısına Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile Denizli Valisi Hasan Karahan, Büyükşehir Belediye Başkanı AK Partili Osman Zolan, Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım ve Türk Eximbank çalışanları katıldı.

‘AVRUPA BİRLİĞİ’NE TAM ÜYELİK UMURUMUZDA DEĞİL’

Toplantının açılışında konuşan Bakan Zeybekci, dünyanın en hızlı büyüyen ülkesinin Türkiye olduğunu söyledi. Bakan Zeybekci, “Her türlü sağına soluna kulp takabilirler ama kendi ağızlarıyla bazen itiraf etmek zorunda kalıyorlar. Aralık ayında IMF’nin raporunda satın alma gücü paritesine göre 26 bin 500 dolarlık kişi başına düşen milli geliriyle dünyanın 13’üncü büyük ekonomisinin Eximbank’asıyız. Avrupa’nın 5’inci büyük ülkesinin Eximbank’asıyız. Hedef olarak mutlaka dünyanın ilk 10 büyük ekonomisi, Avrupa’nın da ilk 3 büyük ekonomisinden biri olacağız. Hedef olarak, ‘Avrupa Avrupa’ dediğimiz zaman da birileri şöyle sanıyor: ‘Bunların işi gücü yok, bunlar illaki Avrupa Birliği’ne ölüp tutuşuyorlar, Avrupa Birliğine illaki girmek istiyorlar.’ Yok böyle bir derdimiz bizim. Bizim derdimiz başka. Atatürk muasır medeniyet dediğinde Avrupa Birliği yoktu daha, hayali bile yoktu. Birbirlerini boğazlamakla meşguldüler. Biz evrensel standartlardaki ülkemizi refah seviyesine, insan hakları, özgürlükler, çevre hassasiyetleri, sağlık, teknoloji, bilim standartlarına çıkarmak için kendimize hedef olarak gördük. Biz o hedefe ulaştığımızda, bizim için bunun enstrümanlarından biri de Avrupa Birliğine tam üyelik süreci, yani bu kaldıracı kullanmak gibi de menfaatimize olabilir, bunu kendimize stratejik hedef olarak görüyoruz. Biz o hedefe ulaştığımızda Avrupa Birliği’ne tam üye olup olmamak bizim işimiz değil, açıkça söylüyorum umurumuzda da değil. O, o günün Türkiye’sinin vereceği bir karardır, tam üye olup olmamakla ilgili. Buna ne onlar karar verebilir, ne de biz karar verebiliriz. Ama hedefimiz, o hedefe ulaşmak. Onun içindir zaten bütün yolculuğumuz” diye konuştu.

‘BUNLARINKİ TEFECİ MANTIĞI’

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in Türkiye’nin kredi notunu ‘Ba1’den ‘Ba2’ye düşürmesine tepki gösteren Zeybekci, şunları söyledi:

“Yine geçen hafta bir kredi derecelendirme kuruluşunun Türkiye’yle ilgili not düşürmesi… Neye göre düşürdün, hangi kriteri dikkate aldın? Avrupa Birliği’nin toplam geri dönmeyen kredi hacmi 1.2 trilyon dolar. AB üyesi ülkelerden birinde geri dönmeyen kredilerin milli gelire oranı yüzde 60’ın üzerinde. Bizimki yüzde 3 bile değil. Türkiye’nin notunu düşürüyor, onunkini artırıyor. Ne halt edersen et umurumuzda da değil. Senin kastını biz gayet iyi biliyoruz, niyetini de biliyoruz. Fırsat bu fırsat deyip, Türkiye üzerindeki kredi ve finans maliyetlerini artırma gayretlerinden başka bir şey değildir. Bu bir tefeci mantığıdır. Ne kadar itibarının olduğunu da gösterdi millet. Öyle bir karar açıkladın, ardından ekonomi ve finans piyasalarının sana verdiği tepki sıfır. Sana verdiği itibar sıfır. Bunları bileceğiz, mesafemizi koruyacağız. İlişkilerimiz menfaat ilişkisi olacak. Bunları asla dikkate almayacağız. 29 Mart’ta Türkiye’nin büyüme rakamları açıklanacak. Söylüyoruz: 2017 yılında 2016 yılına göre verdiğimiz yatırım teşvik belgeleri yüzde 81 rakamsal olarak arttı, 175 milyar lira. Bunlar 2018’de yatırıma dönüşecek. Belgesini vermediğimiz 100 milyar liralık yatırımcı bekliyor. 2018 yılında dolar bazında 100 milyarlık özel ve reel sektör yatırımı olacak. Yatırımların büyümeye katkısından dolayı 2018 yılında Türkiye’nin büyüme performansı 2017 gibi yüksek olacak diyoruz. 2018 yılıyla ilgili beklentilerimiz ve ihracatın artması, üretimin de büyümeye etkileri yüksek gelecek ve bunlar yine mahcup olacaklar.”

Continue Reading

Çok Okunanlar