Ana sayfa Politika HDP’li Yıldırım: AKP giderse analar ağlamaz, OHAL kalkar, ihraç edilenler işine döner

HDP’li Yıldırım: AKP giderse analar ağlamaz, OHAL kalkar, ihraç edilenler işine döner

PAYLAŞ

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) İzmir Gündoğdu Meydanı’nda üçüncü gününde Vicdan ve Adalet Nöbeti ilk ziyaretçilerinin gelmesiyle devam ederken, HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım açıklama yaptı.

Yıldırım, Diyarbakır’dan başlattıkları nöbet eylemlerinin 24’üncü gününe girdiğini anımsatarak, “Bu eylemi planlarken ilk adımı sadece milletvekilli arkadaşlarımızın eylemin odağında olduğu nöbetlerle başladık. Diyarbakır’daki nöbette sistemin bu kadar korkacağını tahmin etmemiştik. Belli yasaklamalar getireceğini biliyorduk ama daha mütevazı bir adımda bunlar bu kadar korktuysa bu korkularla bu kadar büyük bir ülke yönetilemez” ifadelerini kullandı.

AKP giderse analar ağlamaz

Halkların Türkiye’de daha fazla acı yaşamaya tahammülü kalmadığını belirten Yıldırım, “Cumhurbaşkanı ‘AKP zaafa uğrarsa Türkiye zaafa uğrar’ diyor. Sana verilen oy sadece belli bir süreliğine bu ülkeyi yönet diye verilmiştir. AKP iktidardan düşerse bu ülke gün yüzüne kavuşur. Eğer AKP iktidardan uzaklaşırsa her şey çok daha güzel olur. İnsanlar mutluluk istencini yitirdi. AKP giderse insanlık tarihinin en değerli varlığı olan toplumsal barışı bu ülkeye getirmiş oluruz. AKP giderse analar ağlamaz. AKP giderse OHAL kalkar, ihraç edilenler işine geri döner. AKP giderse bu ülkede güller açar. Türkiye halklarının bu acıları daha fazla yaşamaya tahammüllü kalmamıştır. AKP’nin varlığı ile yokluğu arasındaki tercih, kaos ile huzur arasındaki tercihtir” diye konuştu.

Tek tip kıyafet tartışması

Tek tip kıyafet tartışmalarına da değinen Yıldırım, “Siz ruh ikizi olduğunuz kişilere giydirmeyi bir altyapı olarak sunabilirsiniz ama onu giyecek bir özgürlük tutsağı özgürlük rehinesi yoktur. Giydiremezsiniz. İşlediği suç ne olursa olsun tek tip elbise bir dayatmadır. Faşizmi dayatmadır. Siz ilhamı kimden alıyorsunuz?” diye konuştu.

AKP darbenin siyasi oomurgası

Yıldırım, darbe girişiminin siyasi ayağının halen aydınlatılmamış olmasını eleştirerek, “Bugün kabinede cemaat okulundan mezun olan var mıdır, yok mudur? Kaç bakanın çocuğu cemaat okulu mezunu. HDP’de bulamazsınız. Bunların hem kendisi hem çocukları babadan oğula eğer ortaklık bozulmasaydı torunlara kadar devam edecek kadim bir dostluğu vardı. AKP darbenin siyasi omurgasının kendisidir. Hala kabinelerinde darbeci var. Meclis gruplarında, belediye başkanlarında darbe ile iltisaklı olanlar var. Görev süreniz sona erdiğinde sizi de tek kişilik hücrelere atıp, bugün getirmek istedikleri tek kıyafeti size de giydirecekler. AKP ile paralel yapı ilişkisi etle tırnak ilişkisidir. Bunların ortaklığı, ortak sömürü ortaklığıydı. Bu ülkenin kaynaklarını ortaklaşa yiyorlardı. Aralarının bozulması tümüyle hegemonik çatışmadır, çıkar çatışmasıdır. Ayakkabı kutularına kimin daha fazla para dolduracağı çatışmasıdır. Soruyorum; Safranbolu Belediye Başkanı neden görevden alındı, yerine kayyum atandı. Dört gün önce, 2 ay önce görevden alınan belediye başkanı darbe ile bağlantısı olduğu gerekçesiyle gözaltına alındı. Alın size darbenin siyasi ayağı” ifadelerini kullandı.