Connect with us

Sürmanşet

HDP’ye yönelik operasyonların bilançosu: 9 bin gözaltı, 2 bin 500 tutuklama

Published

on

HDP’ye dönük saldırıların arttığına dikkat çeken Yıldırım, “Biz sadece bir siyasi parti değil, bir halk hareketiyiz. Köklerinden güç alan bir ağacız; ne kadar budarsanız o kadar güçleniriz” dedi.

Partilerine yönelik saldırıları ve referandum sürecine ilişkin ANF’ye değerlendirmelerde bulunan HDP Grup Başkanvekili ve Muş Milletvekili Ahmet Yıldırım, AKP’nin darbe fırsatçılığıyla muhalif kesimlere saldırının dozunu arttırdığını belirtti. Yıldırım: “Son bir buçuk yılda iktidar tarafından yaratılan şiddet dalgası ve çatışma kültürü sonucu 9.000’e yakın arkadaşımız gözaltına alınırken, 2.500 arkadaşımız da tutuklandı. Bu durum bizim dışımızda herhangi bir partinin başına gelseydi o parti bugün kapılarını dahi açamayacak durumda olurdu. AKP iktidarı özellikle darbe girişiminin ardından muazzam bir “darbe” fırsatçılığı yaparak bütün muhalif dinamikleri ortadan kaldırma çabası içine girdi; son 4-5 ayda bu çabaya bir de rejim değişikliği yani başkanlık sistemi de eklenince bu istemi önünde engel olarak gördüğü bütün yapıları yok etme yolunu seçti ve bu çerçevede Eşbaşkanlarımız, milletvekillerimiz, belediye başkanları, il ve ilçe teşkilatlarında çalışma yürüten birçok arkadaşımızı cezaevlerine gönderildi” dedi.

REFERANDUM TAKVİMİNE ENDEKSLİ BİR YARGI SÜRECİ İŞLİYOR

“Referandum takvimine endeksli bir yargı süreci ile karşı karşıyayız.” diyen Yıldırım, şöyle devam etti; “Yaklaşık iki hafta önce Eşbaşkanımız Selahattin Demirtaş’ın iddianamesi mahkemeye sunuldu. Normalde ilk duruşmanın en geç bir ay içerisinde görülmesi gerekirken, 28 Nisan’da yani yaklaşık 3 ay sonraya gün verildi. Bu durum bile referandum takvimine endeksli bir süreçle karşı karşıya olduğumuzu kanıtlar nitelikte. Eşbaşkanımızın yargılandığı mahkeme Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi, -1 ay önce sadece Milletvekillerini yargılamak için kurulmuş bir mahkeme- yoğunluğun en az olduğu mahkeme buna rağmen duruşma tarihi ileriye bırakılıyor.’’

Spor

3 Avrupa kulübü onu istiyor

Published

on

By

West Ham United, Trabzonspor formasını giyen Okay Yokuşlu’ya resmen talip oldu. Sevilla’nın da Milli futbolcuyla ilgilendiği belirtiliyor. İngiliz ekiplerinden West Bromwich de Okay için gözlemci gönderdi.

Ona ‘Yeni Busquets’ diyorlar

Okay için Yeni ‘Sergio Busquets’ tanımlamasını yapan As gazetesi 23 yaşındaki oyuncunun Sevilla’da Nzonzi’nin yerini alabileceğini yazdı. Gazete Sevilla’nın bu mevki için Genk’ten Norveçli futbolcu Sander Berge’le de ilgilendiğini ancak Belçika ekibinin 15 milyon euro’dan aşağısını kabul etmediğini bildirdi. 

8 milyon euro

Okay Yokuşlu’nun 8 milyon euro’ya transfer edilebileceği de vurgulandı.

Continue Reading

Sürmanşet

Bahçeli’ye, vatandaş olmasına tepki gösterdiği robotun tasarımcısından yanıt geldi

Published

on

By

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Suudi Arabistan’ın geçen yıl robot Sophia’ya vatandaşlık vermesine, “Suudi Arabistan ne yapmak istemektedir?” diye tepki göstermişti; robotun tasarımcısından yanıt geldi.

Sophia, dünyanın en gelişmiş insansı robotlarından. Sohbet edebiliyor, duygularını gösteriyor, dahası tercih yapabiliyor. Hong Kong merkezli Hanson Robotics’in geliştirdiği Sophia, geçtiğimiz ekim ayında ilk vatandaş robot olarak dünyanın gündemine oturmuştu. Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Sophia’ya vatandaşlık vermişti.
 

Devlet Bahçeli’nin tepki gösterdiği robot Sophia Türkiye’ye geliyor

Bu adıma en ilginç tepkilerden biri, MHP Lideri Devlet Bahçeli’den gelmişti; “Suudi Arabistan bir Hollywood yıldızına benzetilen robota vatandaşlık vererek ne yapmak, nereye varmak istemektedir? Nasıl bir hüsran, husumet kutsal topraklarda hâkimiyet kurmuştur?” demişti.

Bahçeli’nin sözlerine ve yapay zekâ teknolojisinin geldiği noktayı, robotu tasarlayan ve şirketin sahibi olan ABD’li mühendis Dr. David Hanson’dan yanıt geldi. Hong Kong’dan Skype aracılığıyla Habertürk’e konuşan Hanson, Bahçeli’nin sözleriyle ilgili şunları söyledi: “Tabii ki Suudi prens adına konuşamam ama bildiklerimi dile getirebilirim. Prens insan hakları konusunda bazı adımlar atmak istiyor, kadın haklarını genişletmeye çalışıyor. Bir robota vatandaşlık vermesi, bu yaklaşımını gösteriyor. Ayrıca Sophia’yı sadece Hollywood’dan, Audrey Hepburn’den değil dünyadaki pek çok kültürden esinlenerek yarattım. Mesela Nefertiti’den, Kanada’daki yerli halk İnuit’lerden, hatta eşimden etkilendim. Kültürler arasında köprü olacak bir robot olmasını istedim. Bu amaçlarımıza korku ve milliyetçilikle cevap veren herkes, yaratıcılığın ve ilerlemenin önünü kesiyor. “

Sophia’yla birlikte nisanda bir etkinlik için Türkiye’ye gelecek olan Hanson, “O ziyarette Bahçeli’yle görüşüp kendisini anlatır mı?” sorusuna şu yanıtı verdi: “Tabii ki. Eğer siyasetçiler yeterince cesursa, Sophia tabii ki onlarla sohbet etmeye açık.”

Continue Reading

Spor

Volkan Demirel dümene geçti

Published

on

By

Aykut Kocaman ile aradaki buzları eriten Volkan Demirel, takımda moralleri yükseltmek için kolları sıvadı.

Deneyimli file bekçisi, her idmanda arkadaşlarına konuşmalar yapıyor.

Volkan, peş peşe gelen 2 yenilgiye rağmen hiçbir şeyin bitmediğini hatırlatıp, “Oynayacağımız 10 maç daha var. Bunların hepsini kazanabilecek kalitedeyiz. Yeni Malatya ve Galatasaray galibiyetleri, biz iyeniden havaya sokar, rakiplere ise güçlü bir mesaj olur. Bize düşen, birlik olup, sahada sonuna kadar mücadele etmek” dedi.

Continue Reading

Çok Okunanlar