Ana sayfa Sürmanşet HDP’ye yönelik operasyonların bilançosu: 9 bin gözaltı, 2 bin 500 tutuklama

HDP’ye yönelik operasyonların bilançosu: 9 bin gözaltı, 2 bin 500 tutuklama

PAYLAŞ

HDP’ye dönük saldırıların arttığına dikkat çeken Yıldırım, “Biz sadece bir siyasi parti değil, bir halk hareketiyiz. Köklerinden güç alan bir ağacız; ne kadar budarsanız o kadar güçleniriz” dedi.

Partilerine yönelik saldırıları ve referandum sürecine ilişkin ANF’ye değerlendirmelerde bulunan HDP Grup Başkanvekili ve Muş Milletvekili Ahmet Yıldırım, AKP’nin darbe fırsatçılığıyla muhalif kesimlere saldırının dozunu arttırdığını belirtti. Yıldırım: “Son bir buçuk yılda iktidar tarafından yaratılan şiddet dalgası ve çatışma kültürü sonucu 9.000’e yakın arkadaşımız gözaltına alınırken, 2.500 arkadaşımız da tutuklandı. Bu durum bizim dışımızda herhangi bir partinin başına gelseydi o parti bugün kapılarını dahi açamayacak durumda olurdu. AKP iktidarı özellikle darbe girişiminin ardından muazzam bir “darbe” fırsatçılığı yaparak bütün muhalif dinamikleri ortadan kaldırma çabası içine girdi; son 4-5 ayda bu çabaya bir de rejim değişikliği yani başkanlık sistemi de eklenince bu istemi önünde engel olarak gördüğü bütün yapıları yok etme yolunu seçti ve bu çerçevede Eşbaşkanlarımız, milletvekillerimiz, belediye başkanları, il ve ilçe teşkilatlarında çalışma yürüten birçok arkadaşımızı cezaevlerine gönderildi” dedi.

REFERANDUM TAKVİMİNE ENDEKSLİ BİR YARGI SÜRECİ İŞLİYOR

“Referandum takvimine endeksli bir yargı süreci ile karşı karşıyayız.” diyen Yıldırım, şöyle devam etti; “Yaklaşık iki hafta önce Eşbaşkanımız Selahattin Demirtaş’ın iddianamesi mahkemeye sunuldu. Normalde ilk duruşmanın en geç bir ay içerisinde görülmesi gerekirken, 28 Nisan’da yani yaklaşık 3 ay sonraya gün verildi. Bu durum bile referandum takvimine endeksli bir süreçle karşı karşıya olduğumuzu kanıtlar nitelikte. Eşbaşkanımızın yargılandığı mahkeme Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi, -1 ay önce sadece Milletvekillerini yargılamak için kurulmuş bir mahkeme- yoğunluğun en az olduğu mahkeme buna rağmen duruşma tarihi ileriye bırakılıyor.’’