Ana sayfa Gündem Hekime şiddet ciddi bir suçtur

Hekime şiddet ciddi bir suçtur

Türk Tabipleri Birliği’nin çağrısıyla ülke genelinde başlatılan ‘Sağlıkta Şiddet Yasasını İstiyoruz Nöbeti’ 5. gününde Kadıköy’deki Beşiktaş iskelesinde gerçekleştirildi.

PAYLAŞ

Nöbette “Sağlıkta şiddete son”, “Görevinizi yapın” dövizleri açılırken nöbete TTB, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası ve Veterinerler Odası destek verdi. İstanbul Tabip Odası Başkanı Pınar Saip sağlıkta şiddetin ciddi bir suç olduğunu ve cezanın ertelenmeden verilmesi gerektiğini, suçun kamusal alanda işlendiği için cezanın iki kat artması gerektiğini belirterek, “Bireysel silahlanmadaki artışın da sağlıkta şiddete yansımaları çok fazla” dedi.

Forumda konuşan TTB Yüksek Onur Kurulu Üyesi Ali Özyurt, “Sağlıkta şiddetle mücadelede öncelikli nokta sağlıkta şiddetin hiçbir şekilde hoş görülmediği bir sağlık ortamı yaratılması ve suç olarak tanımlanması lazım” dedi. Eski İTO Başkanı Prof. Selçuk Erez ise hekimlerin çalışma sürelerinin ağır olduğunu belirterek “Kabahat sağlıkçılarda değil, 8 dakikada hasta bakılabileceğine inanan iktidardadır” diye konuştu