Ana sayfa Logo Altı Henüz bulunmayan cenazelerinin üzerinde TOKİ konutları yükselecek

Henüz bulunmayan cenazelerinin üzerinde TOKİ konutları yükselecek

PAYLAŞ

Şırnak’ın Cizre ilçesinde 14 Aralık 2015 ile 2 Mart 2016 tarihleri arasında ilan edilen sokağa çıkma yasağı sırasında ağır hasan gören birçok ev yıkılarak yerlerine TOKİ konutları inşa edilmeye başlandı. Cudi Mahallesi’nde yasak döneminde ambulans beklerken öldürülen 150 kişinin kaldığı 3 bodrum da yeni konutların yapılacağı merkezlerden birisi. Yanmış ve vücut bütünlüğünün kalmadığı onlarca cenazenin çıkarıldığı bodrumlar, ailelerin tüm itirazlarına rağmen yıkıldıktan sonra inşaat alanına çevrildi.

Kazı çalışmaları başladı

Biskon Yapı İnşaat Şirketinin üstlendiği 105 milyar TL’lik ihale kapsamında, bölgede 604 konut ve 120 adet ticari işyeri yapılacak. 31 Ocak 2018 tarihinde tamamlanması beklenen ilk etap için bölgenin etrafı çevrilirken, bazı alanlarda kazı çalışmasına başlandı. Özellikle bodrumların bulunduğu alan üzerinde ilk etapta inşaatta çalışacak işçiler için yemekhane ve yatakhane yapılacak.

Dihaber’de yer alan habere göre, proje kapsamında daha önce hakkında yıkım kararı bulunmayan ve yasak döneminde zarar görmeyen evlerin de yıkılıp yerine yeni konutların yükseleceği öğrenildi. Bu evlerin yıkımı için ise Şırnak Çevre Şehircilik Müdürlüğü ailelere imza vermeleri için baskı kurduğu belirtildi.