Ana sayfa Politika “Her ‘Hayır’da bir hayır var”

“Her ‘Hayır’da bir hayır var”

PAYLAŞ

Cumhurbaşkanlığı sistemine ilişkin toplumda ve muhalefet partilerinden yükselen tepkilere rağmen Anayasa değişikliği teklifinin Meclis’ten geçme ihtimali yüksek görülüyor. Tasarının ikinci tur oylamadan geçip referanduma gitmesi halinde “Hayır”ı örgütleme kararı alan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Sözcüsü Ayhan Bilgen, konuya ilişkin dihaber’in sorularını yanıtladı.

Röportajın bazı bölümleri şöyle:

HDP’nin “Hayır”ı örgütleyeceğini MYK toplantınız sonrası duyurdunuz. Her seçim sürecinde toplumun kaybedecekleri üzerinden bir propaganda yürüyor, siz hangi argümanlarla nasıl bir kampanya yürüteceksiniz?

Kaybedecek daha ne kaldı sorusuyla başlamak lazım. OHAL koşullarıyla zaten toplumun özgürlüklerini, ekmeğini elinden alma, gasp etme konusunda son derece kötü bir dönem yaşıyoruz. Cezaevlerine baktığımızda özgürlükler konusunda nasıl bir tablo ile karşı karşıya kaldığımız ortada. Sanki ‘Çok iyi bir ortamda yaşıyoruz, her şey günlük gülistanlık, onların baskısına boyun eğilmezse, istedikleri olmazsa bizi daha kötüsü bekliyor’ gibi bir tehdidi kullanmaya çalışıyorlar. Ama bugün yeterince karanlık, baskıcı ve despotik.

Bu gidişatın sonu ne?

Eğer onların dediği olursa, bu bitmek bilmeyen hırsları ve beklentileri dolayısıyla; MHP’nin fiili duruma destek verip, hukuki zemin oluşturma arayışının sonu nerede bitecek bilmiyoruz. AKP’ye yakın kimi gazeteciler bir süre sonra hilafet konusunu gündeme getirileceğini söylüyorlar. Başka tartışmalarla kamuoyunu, ülkeyi nereye sürükleyeceklerine dair hiçbir öngörüde bulunmanın imkanı yok, tam bir kaos ve kriz vaat ediyorlar.

MHP ile oluşturulan ittifakın kalıcı olduğunu düşünüyor musunuz?

Erdoğan’ın MHP ile işi bitince yarı yolda bırakacağı söyleniyor. Bu bir ihtimaldir ama ben diğer ihtimalin daha fazla olduğunu düşünüyorum. Türkiye MHP takviyeli bir koalisyona adım adım gidiyor. Bir “mutabakat hükümeti” kurma arayışı uzun süredir var. Nasıl 15 Temmuz’da Ergenekon çevresiyle ittifak kurdu ve istese de o ittifaktan ayrılması kolay olmuyorsa, MHP’yi bu siyasetin içine dahil ederek bu yolda yürüyecek. Eğer birilerini yarı yolda bırakacaksa bu muhtemelen parti arkadaşları olacak. Çünkü onlarla ilgili güvensizliği çok daha fazla.