Ana sayfa Gündem Heybeliada’daki orman yangınıyla ilgili 3 kişi gözaltına alındı

Heybeliada’daki orman yangınıyla ilgili 3 kişi gözaltına alındı

Heybeliada'daki Aşıklar Yolu ormanlık alanında iki farklı noktadan çıktığı belirlenen orman yangınıyla ilgi Tarım ve Orman Bakanı 3 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

PAYLAŞ

İstanbul‘un 9 adasından bir olan Heybeliada‘da ormanlık alanda yangın çıktı. Bir hafta içinde üçncü kez çıkan yangına havadan ve karadan müdahale ediliyor. İtfaiye ekiplerinin söndürme ve soğutma çalışmaları sürüyor.

BARAKADA ÇIKAN YANGIN ORMANLIK ALANA SIÇRADI

Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül, yangının bir barakada meydana geldiği ve ormanlık alana sıçradığını açıkladı.

‘DENEYİMLİ HERKES HEYBELİ ADA’YA GELSİN’

Twitter hasabından yayınladığı mesajında yardım isteyen Adalar Belediye Başkanı Erdem Gül, “Bir haftada 3. yangın. Dikkat etmiyoruz. Ateşle oynuyoruz resmen. Çok acı. Deneyimli herkes Heybeliada’ya gelsin. Acil” ifadeleri kullandı.

Yangına saatlerdir sadece bir tane helikopterin müdahale ettiği ve rüzgardan daha da büyüdüğü belirtiliyor.

BAKAN AÇIKLAMA YAPTI,  VALİLİK SORUŞTURMA BAŞLATTI

Yangının büyümesinin ardından  Heybeliada’ya giden Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Heybeliada’daki yangına 2 uçak, 5 helikopter, 6 arazöz, 40 personel sevk edildi” açıklaması yaptı. İstanbul Valiliği, yangınla ilgili ‘geniş çaplı’ soruşturma başlatıldığını duyurdu.

İBB Sözcüsü Murat Ongun da İstanbul itfaiyesinin tüm ekipleriyle Heybeliada’da çıkan yangına müdahale ettiğini belirtti.

HEYBELİADA DENİZ ULAŞIMINA KAPATILDI

Heybeliada’ya ulaşımı sağlayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Hatları İşletmesi ve özel sektöre ait teknelerin adaya girişleri yasaklandı. Şehir Hatları ve özel sektöre ait tekneler sadece Büyükada’ya yolcu taşıyor.

‘YANGIN KONTROL ALTINA ALINDI2

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, yangının saat 19.45’de kontrol altına alındığını ve soğutma çalışmalarının devam ettiğini açıkladı.

‘YANGIN İKİ FARKLI NOKTADAN ÇIKTI’

İstanbul Valiliği tarafından yapılan açıklamada, “Adalar İlçemizde bugün saat 17.07’de Heybeliada Aşıklar Yolu mevkiindeki ormanlık alanda iki farklı noktada orman yangını çıkmıştır. Yangına Orman Bölge Müdürlüğü İtfaiye Teşkilatı, İBB İtfaiye ve Harp Okulu personel ve ekipmanları ile 2 adet helikopterle müdahale edilmektedir. Yangın söndürme çalışmalarına Tarım ve Orman Bakanlığımızca çevre illerden 3 helikopter ve 2 yangın söndürme uçağı sevk edilmiştir. Yangını söndürme çalışmaları devam etmekte olup, konuyla ilgili geniş çaplı soruşturma başlatılmıştır” denildi.

3 KİŞİNİN GÖZALTINA ALIDIĞI AÇIKLANDI

Tarım ve Orman Bakanı Paj-kdemirli, yaptığı açıklamada, “Yangınla alakalı 3 gözaltı var. Çok yönlü soruşturmamız Valilik tarafından devam ediyor. 5 hektar civarında hasarla bu yangını atlattık.” ifadelerini kullandı.