Ana sayfa Dünya Hindistan’da koronavirüs göçü: Onbinlerce kişi trenlere akın etti

Hindistan’da koronavirüs göçü: Onbinlerce kişi trenlere akın etti

Maharashtra eyaletinde binlerce kişi, sokağa çıkma yasağı devreye girmeden eyaleti terk etmek için tren istasyonlarına akın etti.

PAYLAŞ

Hindistan Başbakanı Narendra Modi, koronavirüs tedbirleri kapsamında 22 Mart’tan itibaren ülke çapında ‘gönüllü sokağa çıkma yasağı’ uygulanacağını bildirdi. Buna göre, virüsün yayılmasını önlemek için Hindistan halkının evlerinden çıkmamaları teşvik edilecek, toplu taşıma askıya alınacak ve temel ihtiyaç malzemelerinin satıldığı mağazalar hariç tüm alışveriş mağazaları kapatılacak.

​Ülkedenin en kalabalık ikinci eyaleti olan ve Hindistan’da en fazla koronavirüs vakasının tespit edildiği eyalet olarak kayıtlara geçen Maharashtra’da ‘gönüllü sokağa çıkma yasağı’ öncesi sokaklarda panik hakim oldu.

​Mumbai gibi büyük nüfuslu şehirleri bünyesinde barındıran Maharashtra’nın Sağlık Bakanı Rajesh Tope, son 24 saatte 11 yeni vakanın tespit edilmesiyle 63’e ulaşan koronavirüs vaka sayısında ‘büyük artış tespit ettiklerini’ dile getirirken, bölgedeki yerel halk ve farklı bölgelerden gelen işçiler ile aileleri, ‘gönüllü sokağa çıkma yasağı’ devreye girmeden önce eyaleti tahliye etmek için birbirleriyle yarıştı.