Ana sayfa Logo Üstü - Sol Hindistan’da tacize tepki: ‘SindirellaDeğilim’

Hindistan’da tacize tepki: ‘SindirellaDeğilim’

PAYLAŞ

Kadın ve çocuklara yönelik taciz-tecavüz ve şiddetin en çok yaşandığı ülkelerden biri olan Hindistan’da kadınların tepkisi sürüyor.

Sokaktaki tacizciden, politikacılara ve onların koruyan yasalarla erkekler daha da cesaretlenirken, kadınlar erkek egemen algıya karşı da direniyor. Hindistan’da şu günlerde gündeme kadınların sosyal medya eylemi oturdu. Kadınlar, gece sokaklarda eğlenirken çektirdikleri fotoğrafları, “#AintNoCinderella (Sindirella ya da Külkedisi değilim) etiketiyle paylaşmaya başladı.

Politikacının oğlu taciz etti

Etha’nın aktardığı habere göre,, Hindistan’ın hükümetteki partisi Baharatiya Canata’nın (BJP) önde gelen Haryana BJP şefi Subhash Barala’nın oğlu Vikas Barala, kuzey kentlerinden Çandigar’da DJ olarak çalışan Varnika Kundu’yu geçen Cuma gecesi arabasıyla evine dönerken bir arkadaşıyla takip ve taciz etti. Barala “takipçi tacizcilik, içkili araç kullanma ve kaçırmaya teşebbüs” suçlarından gözaltına alındı.

Tacize uğrayan Kundu, takip edenlerce kaçırılmaya çalışıldığını ve bugün “tecavüz edildikten sonra cesedi bir hendeğe atılmamışsa bunun polisin imdat telefonuna hızla cevap verip yardıma gelmesi sayesinde” olduğunu kaydetti.

Kadını suçladı

Kundu’nun Facebook’ta başına gelenleri anlattığı paylaşımı yıldırım hızıyla yayılırken BJP’den önde gelen bir politikacı Ramveer Bhatti, başına gelenlerden dolayı kadını suçlayan bir açıklama yaptı. Bhatti CNN-News18 televizyonuna “O kız 12’de sokakta olmamalıydı. Neden gecenin o saatinde araba kullanıyordu. Ortam uygun değil. Dikkatli olmak zorundayız” diye konuştu. Politikacı bununla da kalmayıp The Times of India gazetesine verdiği mülakatta, “Anne babalar çocuklarına göz kulak olmalı. Onları geceleri sokağa salmamalı. Çocuklar eve zamanında gelmeli. Neden gece dışarıda olunsun?” dedi.

Kampanya başladı

Fakat bu “tacizi koruma-tacize uğrayanı suçlama” yaklaşımı hemen tepki çekti ve kısa süre içinde kadınlar gece saatlerinde sokakta eğlenirken görüldükleri fotoları sosyal medyada “#AintNoCinderella-SindirellaDeğilim” etiketiyle paylaşmaya başladılar.

Kampanyayı muhalefetteki Kongre partisinin sosyal medya sorumlusu ve sevilen sinema oyuncusu Divya Spandana Pazartesi günü bir tweet atarak başlattı. Ünlü oyuncu sosyal medya kampanyasını başlatan mesajında, “Hanımlar bir ‘liderin’ ağzından bu derece gerici şeyleri hangi sıklıkla duyuyorsunuz? Benim cevabım: Fazlasıyla sıkça. Bu kez bize evden ne zaman çıkıp ne zaman çıkamayacağımızı söylüyorlar. Bunun artık bir son bulması lazım” diyordu.

Spandana sonra bir gece eğlencesinde çekilen fotoğrafını ‘Külkedisi değilim’ etiketiyle basarak diğer kadınları katılıma çağırmıştı.
Kampanya kısa sürede kadınların ilgisi çekti ve çok sayıda tweet atılmaya başladı.

Tweetlerden birini atan da gazeteci Palak Sharma oldu. Sharma gece, içkisiyle kameraya göz kırpan fotoğrafını iliştirdiği mesajına çok sayıda tebrik yorumu aldı. BBC’ye son iki gündür epey tehdit ve hakaret içerikli mesaj da aldığını anlattı. Sharma buna karşılık “Korkmuyorum” diyor. “Bizi hiç bir şey durduramaz. Hiç bir tehdit bizi korkutamaz. Külkedisi değiliz biz. Gece yarısı evde olmamız gerekmiyor.”