Connect with us

Sürmanşet

Hizbullah lideri Nasrallah: Lübnan Başbakanı Hariri’yi Suudi Arabistan alıkoydu

Published

on

Suudi Arabistan’ı Lübnan halkına yeni bir başbakan dayatmakla suçlayan Nasrallah “Lübnan hükümeti hala meşrudur ve istifa etmemiştir” dedi. Nasrallah, Lübnanlıların, Hariri’nin istifa açıklamasını özgür iradesiyle yaptığına da inanmadığını belirtti.
Hizbullah lideri, Riyad’da ev hapsinde bulunduğunu söylediği Hariri’nin derhal başkent Beyrut’a dönmesini talep etti, İsrail’e de Suudi Arabistan ile Lübnan arasındaki krizi fırsat olarak görmemesi uyarısında bulundu.

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, “Başbakan Saad Hariri’nin istifa açıklamasını Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da yapması kabul edilemez” demiş ve Suudi Arabistan’ın Lübnan Büyükelçisine, Hariri’nin ülkesine dönmesi gerektiğini söylemişti.
Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian ise Hariri’nin, Suudi Arabistan’da ev hapsinde olduğuna inanmadığını belirtmişti.

Nerede olduğu belli değil

4 Kasım’da bulunduğu Suudi Arabistan’da hayatının tehlikede olduğunu söyleyerek istifasını açıklayan Saad Hariri’nin nerede olduğu bilinmiyor.
Fransa ve Almanya Dışişleri Bakanlıkları Hariri’nin ev hapsinde olmadığını, serbestçe dolaşabildiğini açıkladı.
Ancak Lübnan’da bu açıklamaları pek inandırıcı bulan yok.
Cumartesi günü Beyrut’ta “Hariri’nin ülkesine dönmesi” talebiyle büyük bir gösteri düzenlenmesi planlanıyor.

Başbakan Hariri Hizbullah’ı suçlamıştı

Saad Hariri, Suudi Arabistan’dan canlı yayımlanan konuşmasında, bir suikast planı nedeniyle istifa ettiğini söylemişti. Hariri ayrıca, Hizbullah’ı suçlamıştı.
Hariri’nin babası eski Lübnan Başbakanı Refik Hariri de 2005’te suikast sonucu öldürülmüştü.
Bu suikastla ilgili olarak birçok kesim Hizbullah’ı suçlamıştı.
Saad Hariri istifası sonrası herhangi bir açıklama yapmamıştı.
Ancak Hariri’nin Riyad’daki bazı yabancı diplomatlarla temas halinde olduğu belirtilmişti.
(BBC TÜRKÇE)

Spor

3 Avrupa kulübü onu istiyor

Published

on

By

West Ham United, Trabzonspor formasını giyen Okay Yokuşlu’ya resmen talip oldu. Sevilla’nın da Milli futbolcuyla ilgilendiği belirtiliyor. İngiliz ekiplerinden West Bromwich de Okay için gözlemci gönderdi.

Ona ‘Yeni Busquets’ diyorlar

Okay için Yeni ‘Sergio Busquets’ tanımlamasını yapan As gazetesi 23 yaşındaki oyuncunun Sevilla’da Nzonzi’nin yerini alabileceğini yazdı. Gazete Sevilla’nın bu mevki için Genk’ten Norveçli futbolcu Sander Berge’le de ilgilendiğini ancak Belçika ekibinin 15 milyon euro’dan aşağısını kabul etmediğini bildirdi. 

8 milyon euro

Okay Yokuşlu’nun 8 milyon euro’ya transfer edilebileceği de vurgulandı.

Continue Reading

Sürmanşet

Bahçeli’ye, vatandaş olmasına tepki gösterdiği robotun tasarımcısından yanıt geldi

Published

on

By

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Suudi Arabistan’ın geçen yıl robot Sophia’ya vatandaşlık vermesine, “Suudi Arabistan ne yapmak istemektedir?” diye tepki göstermişti; robotun tasarımcısından yanıt geldi.

Sophia, dünyanın en gelişmiş insansı robotlarından. Sohbet edebiliyor, duygularını gösteriyor, dahası tercih yapabiliyor. Hong Kong merkezli Hanson Robotics’in geliştirdiği Sophia, geçtiğimiz ekim ayında ilk vatandaş robot olarak dünyanın gündemine oturmuştu. Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Sophia’ya vatandaşlık vermişti.
 

Devlet Bahçeli’nin tepki gösterdiği robot Sophia Türkiye’ye geliyor

Bu adıma en ilginç tepkilerden biri, MHP Lideri Devlet Bahçeli’den gelmişti; “Suudi Arabistan bir Hollywood yıldızına benzetilen robota vatandaşlık vererek ne yapmak, nereye varmak istemektedir? Nasıl bir hüsran, husumet kutsal topraklarda hâkimiyet kurmuştur?” demişti.

Bahçeli’nin sözlerine ve yapay zekâ teknolojisinin geldiği noktayı, robotu tasarlayan ve şirketin sahibi olan ABD’li mühendis Dr. David Hanson’dan yanıt geldi. Hong Kong’dan Skype aracılığıyla Habertürk’e konuşan Hanson, Bahçeli’nin sözleriyle ilgili şunları söyledi: “Tabii ki Suudi prens adına konuşamam ama bildiklerimi dile getirebilirim. Prens insan hakları konusunda bazı adımlar atmak istiyor, kadın haklarını genişletmeye çalışıyor. Bir robota vatandaşlık vermesi, bu yaklaşımını gösteriyor. Ayrıca Sophia’yı sadece Hollywood’dan, Audrey Hepburn’den değil dünyadaki pek çok kültürden esinlenerek yarattım. Mesela Nefertiti’den, Kanada’daki yerli halk İnuit’lerden, hatta eşimden etkilendim. Kültürler arasında köprü olacak bir robot olmasını istedim. Bu amaçlarımıza korku ve milliyetçilikle cevap veren herkes, yaratıcılığın ve ilerlemenin önünü kesiyor. “

Sophia’yla birlikte nisanda bir etkinlik için Türkiye’ye gelecek olan Hanson, “O ziyarette Bahçeli’yle görüşüp kendisini anlatır mı?” sorusuna şu yanıtı verdi: “Tabii ki. Eğer siyasetçiler yeterince cesursa, Sophia tabii ki onlarla sohbet etmeye açık.”

Continue Reading

Spor

Volkan Demirel dümene geçti

Published

on

By

Aykut Kocaman ile aradaki buzları eriten Volkan Demirel, takımda moralleri yükseltmek için kolları sıvadı.

Deneyimli file bekçisi, her idmanda arkadaşlarına konuşmalar yapıyor.

Volkan, peş peşe gelen 2 yenilgiye rağmen hiçbir şeyin bitmediğini hatırlatıp, “Oynayacağımız 10 maç daha var. Bunların hepsini kazanabilecek kalitedeyiz. Yeni Malatya ve Galatasaray galibiyetleri, biz iyeniden havaya sokar, rakiplere ise güçlü bir mesaj olur. Bize düşen, birlik olup, sahada sonuna kadar mücadele etmek” dedi.

Continue Reading

Çok Okunanlar