Ana sayfa Manşet ”Hocalardan ‘kurtulmak’ için Bayar kullanıldı”

”Hocalardan ‘kurtulmak’ için Bayar kullanıldı”

Silahlı saldırı sonucu dört kişinin hayatını kaybettiği Osmangazi Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak görev yapan Doç. Dr. Ayşe Aypay üniversitenin, saldırgan Volkan Bayar’ı kullanarak hocalardan ‘kurtulmak’ istediğini öne sürdü.

PAYLAŞ

Araştırma görevlisi Volkan Bayar, dün eğitim fakültesinde dekan yardımcısı Mikail Yalçın, fakülte sekreteri Fatih Özmutlu, öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Serdar Çağlak ve okutman Yasir Armağan’ı öldürmüştü.

Bayar’ın birçok kişi hakkında ‘FETÖ’cü diyerek ihbarda bulunduğu, kendisi hakkında daha sonra şikayet üzerine soruşturma başlatıldığı ortaya çıkmıştı.

Aypay, saldırıdan sonra yaptığı ilk açıklamada, Bayar’ı defalarca şikayet ettiklerini ancak işlem yapılmadığını belirterek, “Gerçek anlamda vatan haini, tescilli bir FETÖ’cüydü” demişti.

‘Rektörlük, en başından beri koruma altına aldı’
RS FM’den Yavuz Oğhan’a konuşan Aypay, üniversite yönetiminin Bayar’ın iftiralarına itibar ettiğini savundu.

Aypay, “Rektörlük, onun iftira dilekçelerine itibar ederek savcılığa suç duyurusunda bulundu. Savcılık işlem başlattı. Benim eşim yargılandı, beş buçuk ay hapis yattı. Bu iftiranın yüzünden eşimin kalbinde dört damarı tıkandı. Kalp krizi geçirdi” dedi.

Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Gönen’in “Hakkında soruşturma başlatmıştık” sözlerinin yalan olduğunu söyleyen Aypay, şunları söyledi: “Biz Volkan Bayar’ın devletin kurumlarını aldattığını, FETÖ’yle mücadeleyi kişisel husumetlerine alet ettiğini her yere anlattık. Rektörlük, en başından beri Volkan Bayar’ı ciddi bir koruma altına aldı. Hakkında soruşturma açtıklarını söylüyorlar. Kesinlikle doğru değil. Biz her yere dilekçeyle başvurduk. Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Adnan Konuk, Volkan Bayar hakkında verdiğimiz dilekçelerin taratılmaması için talimat göndermişti.”

‘Benim eşim beş buçuk ay hapis yattı’
Üniversite yönetiminin Bayar’ın arkasında olduğunu ve Bayar’ı ‘koruduğunu’ ileri süren Aypay, “15 Temmuz’dan sonra Volkan Bayar’ın dosyası, Eğitim Bilimleri Enstitüsü’nden rektörlüğe çekildi. Yalan söylediğini ispat edebileceğimizi söyleyerek, hem kişisel olarak hem de avukatlarımız aracılığıyla Bayar’ın dosyasını istedik. Ama vermediler. Rektörlük Volkan Bayar’ı sonuna kadar korudu” diye konuştu.

Üniversite yönetiminin Bayar’ı ‘kullandığını’ da iddia eden Aypay şöyle devam etti: “Üniversite yönetimi, Volkan Bayar’ı kullanarak, birçok hocadan, adına ‘FETÖ’yle mücadele’ diyerek kurtulma girişiminde bulundu. Benim eşim beş buçuk ay hapis yattı. Biz vatansever insanlara FETÖ’cü damgası vurulması çok ağır bir iftira. Ölmeyi tercih ederim bu iftira yerine. Benim eşim bu iftiranın ardından beraat etti. Diğer arkadaşlarımız da beraat etti. Hepsinin Volkan Bayar tarafından iftiraya uğradığı ortaya çıktı.”


‘Arkadaşları sınav nöbetleri tutarken o ve eşi okulda gezerdi’

Bayar’ın, o iftira dilekçelerini eşi Aylin Bayar’la birlikte yazdığını ancak eşi Aylin Bayar’ın dilekçelere ismini koymadığını aktaran Aypay, Bayar’ın bütün işlerden muaf tutulduğunu ifade etti.

“Arkadaşları sınav nöbetleri tutarken o ve eşi okulda gezerdi” diyen Aypay, Bayar’ın kendisine iftira atıp ‘FETÖ ablası’ dediğini de aktardı: “Bu nedenle hakaretten suç duyurusunda bulunmuştum. Savcılığa ifade vermeye gitmiştim. Saldırı olduğu sırada savcılıkta ifade veriyordum. Beni de aramış öldürmek için. Ama bulamamış. Dekan da Volkan Bayar’ı okuldan uzaklaştırmak için hiçbir şey yapmadı. Belki son zamanlarda bir husumeti oluşmuştur.”

‘Hesabını vermek korkuları var’
Eşinin yargılandığı dönemde Bayar’ın şahit olarak katıldığı bir duruşmada, hakkında şikayette bulunduğu kişiyi tanıyamadığını söyleyen Aypay şunları aktardı: “Eşim yargılanırken, Volkan Bayar da şahitlik olarak gelmişti. Bir avukat, şikayetçi olduğu kişinin kim olduğunu göstermesini istediğinde, Volkan Bayar ‘Ben o kişinin buradakilerden hangisi olduğunu bilemem’ dedi. Volkan Bayar, kim olduğunu bilmediği bir kişi hakkında FETÖ’cü diye ihbar ediyorsa ve birileri de bu iftirayı fırsat bilip, iftiraya uğrayan hocaları üniversiteden uzaklaştırıyorsa, bu Volkan Bayar’ın birileri tarafından kullandığının ispatıdır.”

Aypay, Bayar’ın iftirası nedeniyle görevden uzaklaştırıldığını belirttiği eşi Prof. Dr. Ahmet Aypay’ın beraat etmesine rağmen üniversite yönetimi tarafından göreve başlatılmadığını ifade ederek, “Çünkü hesabını verme korkuları var” dedi.