Ana sayfa Sürmanşet Hollanda: Tuğrul Türkeş’in ülkemize gelmesini arzu etmiyoruz

Hollanda: Tuğrul Türkeş’in ülkemize gelmesini arzu etmiyoruz

PAYLAŞ

AK Parti’nin yurt dışı örgütlenmesi olarak bilinen Avrupa Türk Demokratlar Birliği (UETD) Hollanda şubesi, toplantı için Orpheus adlı kongre merkezinde salon kiraladı, 11 Temmuz Salı günü yapılacak etkinliğe, Başbakan Yardımcısı Türkeş’in konuşmacı olarak katılacağı duyuruldu. Ancak Hollanda hükumeti, Bakan Türkeş’in ziyaretinin şimdi uygun olmadığını açıkladı.

BBC Türkçe servisinin haberine göre, hükümetin açıklamasında, “Şimdiki koşullarda iki ülke arasındaki mevcut ilişkiler açısından Türkeş ya da herhangi bir kabine üyesinin Hollanda’ya gelmesinin, arzu edilen bir durum olmadığı” belirtildi.

Hollanda, geçen Mart ayında anayasa değişikliği referandumu kampanyası çerçevesinde toplantı yapmak isteyen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’ya izin vermemişti.

Hollanda’nın Türk bakanlara kampanya izni vermemesi, Ankara ve Lahey arasında diplomatik krize neden olmuştu.

AK Parti’nin yurt dışı örgütlenmesi olarak bilinen Avrupa Türk Demokratlar Birliği (UETD) Hollanda şubesi, toplantı için Orpheus adlı kongre merkezinde salon kiraladı, 11 Temmuz Salı günü yapılacak etkinliğe, Başbakan Yardımcısı Türkeş’in konuşmacı olarak katılacağı duyuruldu. Ancak Hollanda hükumeti, Bakan Türkeş’in ziyaretinin şimdi uygun olmadığını açıkladı. Hükümetin açıklamasında, “Şimdiki koşullarda iki ülke arasındaki mevcut ilişkiler açısından Türkeş ya da herhangi bir kabine üyesinin Hollanda’ya gelmesinin, arzu edilen bir durum olmadığı” belirtildi. Hollanda, geçen Mart ayında anayasa değişikliği referandumu kampanyası çerçevesinde toplantı yapmak isteyen Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’ya izin vermemişti. Hollanda’nın Türk bakanlara kampanya izni vermemesi, Ankara ve Lahey arasında diplomatik krize neden olmuştu.

Türkeş’ten açıklama

Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, “Ziyaretime gösterilen tepki vatandaşlarımızın demokratik haklarına müdahaledir” dedi.