Ana sayfa Sürmanşet “Hollanda’da karargah kuran MİT infaz listeleri hazırlıyor”

“Hollanda’da karargah kuran MİT infaz listeleri hazırlıyor”

PAYLAŞ

Hollanda’nın en çok satan gazetesi olan De Telegraaf haberi, “Lahey Türk ajanların yuvası” manşetiyle duyurdu. Gazete haberini, Lahey’de görevli olduğu öne sürülen bir MİT görevlisi ile Hamburg’da yaşayan Kürt kökenli Mustafa Karataş arasında geçtiği belirtilen ses kaydına dayandırdı.

‘Ortadan kaldırılması gereken PKK’lılar’ listesi

BBC Türkçe servisinin aktardığı habere göre, Hamburg Belediye Meclisi üyesi Cansu Özdemir’e posta yoluyla gönderilen ve daha sonra Hamburg polisine verilen ses kaydında, Mustafa Karataş ile MİT mensubu olduğu belirtilen kişi, “ortadan kaldırılması gereken PKK’lılar” konusundaki bir liste üzerinde konuşuyor.

Habere göre, MİT mensubu olduğu öne sürülen kişi, eski BDP milletvekili Sevahir Bayındır hakkında kapsamlı bilgi alamadıklarını söylüyor. “Çok sık yer değiştiriyor. Eski parlamenter olduğu için çok iyi korunuyor. Tam olarak ortadan kaldırmak mümkün değil. Operasyondan 3 saat öncesine kadar net bilgiye ihtiyacımız var” diyor.

Mustafa Karataş’ın, “Bana para lazım” demesi üzerine karşıdaki kişi, “Lahey’deki şefime sorayım. Amirlerimle bu konunun detaylarını konuşmak için Lahey’e uçacağım” karşılığını veriyor.

De Telegraaf gazetesine göre bu konuşma, MİT’in Lahey’de bir komuta kontrol merkezi bulunduğu iddialarını güçlendiriyor. Gazete, bu iddianın Hollanda hükümeti tarafından ciddiye alındığını yazdı.