Ana sayfa Ekonomi Hollanda’dan kritik karar! Türkiye’ye gaz taşıyan şirketin hisselerine el konuldu

Hollanda’dan kritik karar! Türkiye’ye gaz taşıyan şirketin hisselerine el konuldu

Rus gaz şirketi Gazprom iştiraki olan ve Rusya'dan Türkiye'ye uzanan Mavi Akım boru hattının denizden geçen kısmının operatörlüğünü yapan Blue Stream Pipeline şirketinin hisselerine el konuldu.

PAYLAŞ

Sputnik Türkiye’deki habere göre, Amsterdam’da bir mahkeme, 2019’da gaz sevkiyatının başlamasının planlandığı ve Karadeniz üzerinden döşenen Mavi Akım boru hattı projesinde, işin denizaltı borularının döşenmesini üstlenen Blue Stream Pipeline’ın hisselerine el koyma kararı aldı.

Habere göre, Stockholm Tahkim Mahkemesi’nin 30 Mayıs’taki kararıyla da Naftogaz şirketi ile yaşanan 2.56 milyar dolarlık anlaşmazlık çerçevesinde Blue Stream Pipeline’ın Gazprom’a olan borcu üzerine de tedbir kondu.

Blue Stream Pipeline şirketi Rusya’dan Türkiye’ye Mavi Akım doğalgaz boru hattı üzerinden sevkiyatın yapılabilmesi için Gazprom ve İtalyan Eni’nin ortaklığında kuruldu. Blue Stream Pipeline Company, boru hattının açık denizdeki kısmını ve Beregovaya kompresör istasyonunu yönetiyor. Boru hattının kara üzerindeki kısmının sahibi ve işletmecisi ise Gazprom.