Ana sayfa Logo Altı Hollanda’da yolu kesilen Bakan Sayan sınır dışı edildi

Hollanda’da yolu kesilen Bakan Sayan sınır dışı edildi

PAYLAŞ

Türkiye ile Hollanda arasında yaşanan ziyaret krizi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kayan’ın sınır dışı edilmesi ile doruğa tırmandı. “Persona non grata” (istenmeyen kişi) ilan edilen Kaya, Hollanda polisine ait bir araçla Almanya’ya gönderildi.

Hollanda, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile birlikte Bakan Kayan’ın uçağına iniş izni vermemişti. Kaya, Cumartesi akşamı Almanya’dan kara yoluyla Hollanda’ya geçti. Rotterdam polisi, West Blaak semtindeki Türkiye Başkonsolosluğu binası ile Hilgersberg’deki konsolosluk resmi konutunu giriş çıkışlara kapattı. Bakan Kaya’ın yolda olduğu saatlerde, AKP Hollanda Seçim Koordinasyon Merkezi yetkilileri Türkiye kökenli seçmenleri Rotterdam Başkonsolosluğu önüne çağırdı. Hollanda’nın kararı tekbir sesleri eşliğinde protesto edildi.

Bu sırada Hollanda’ya gelen Kaya’nın konvoyu polis tarafından durduruldu. Kaya’nın Türkiye’nin Rotterdam Başkonsolosluğu’na girmesine izin vermeyen polis, bakandan ülkeyi terk etmesini istedi. Kaya, konsolosluk binasına girişine izin verilene kadar bekleyeceğini söyledi, Hollanda’yı insan haklarını ihlal etmekle suçladı, “İfade özgürlüğü, toplanma özgürlüğü, haraket.. Şu an bunların hepsi askıya alınmış durumda” dedi. Polisin konsolosluk binasına girişine izin vermediği Türk bakan, otomobilinde bekledi. Bu arada çevrede protesto gösterisi düzenleyenlerle Hollanda polisi arasında zaman zaman tartışma ve arbede yaşandı.

Saatler süren görüşmeler sonunda gece yarısı saat 01:00 sıralarında sınır dışı edilmesi kararlaştırılan Kaya, Hollanda polis özel timleri ve bir eskort aracı eşliğinde beraberindekiler ile kara yoluyla Almanya’ya gönderildi.