Ana sayfa Manşet Hüda-Par: Kürtler rahatsız, AKP yüzde 50’yi geçemez!

Hüda-Par: Kürtler rahatsız, AKP yüzde 50’yi geçemez!

Türkiye 2019’da rejim değişikliğinin resmiyet kazanacağı bir seçime gidecek. Ancak cumhurbaşkanlığı seçiminin erkene alınma ihtimali kulislerde kuvvet kazanmış durumda.

PAYLAŞ

AKP ile MHP bir ittifaka girerken muhalefet partileri de İYİ Parti, CHP ve Saadet Partisi olmak üzere bir ittifak zemini oluşturabilmek için temaslarda bulunuyorlar.

HDP ise siyasi baskı ve tutuklamalara rağmen bölgede en güçlü aday.

Bölgenin etkin partilerinden Hüda-Par’ın ne yapacağı ise henüz net değil. 16 Nisan referandumunda “Evet” diyerek AKP’nin yanında yer alan Hüda-Par, bu kez farklı bir adım atacağa benziyor.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre, KRT Haber Müdürü Çağlar Cilara’ya konuşan Hüda-Par Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, Kürtlerin AKP’nin MHP’ye yakın söyleminden rahatsız olduğunu, bu nedenle AKP – MHP ittifakının yüzde 50’yi geçmesinin mümkün olmadığını söylüyor.

Yapıcıoğlu’na göre, Kürtlerin önemli bir kısmı korkularından dolayı sesini çıkaramıyor.

Bir Kürt esnafın şikayetini aktaran Hüda-Par lideri, “AKP’li bir milletvekiline, ‘ben hakkımı da verdiğim oyu da helal etmiyorum’ dediğini” söylüyor ve ekliyor:

Ak Parti’nin söyleminden çok memnun değiller. Ak Parti’nin söylemlerinin milliyetçileşmesi, MHP söylemine yaklaşması Kürtleri rahatsız ediyor. Hükümet MHP söylemine kayarsa yüzde 50+1 hayal olur çünkü o söylemin birleştirici bir tarafı olmaz. Ciddi bir Kürt oyu var onları kaybederlerse yüzde 50+1’i bulmaları mümkün değil.

Yapıcıoğlu, ‘FETÖ’ konusunda da hükümeti eleştiriyor ve “Bazı illerde Bakan Vali’den önce FETÖ imamı ile görüşürdü, onlara Vali muamelesi yapıyorlardı, şahit olduğum yerler var” iddiasını dile getiriyor.