Ana sayfa Gündem Hukuçulardan kayyımlara tepki: Milyonlarca insanın seçme hakkı ihlal edildi

Hukuçulardan kayyımlara tepki: Milyonlarca insanın seçme hakkı ihlal edildi

Hukukçular, kayyım protestolarındaki sert polis saldırısı hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını belirterek, yurttaşlara da hukuki destek sunmak için kendilerine başvuru yapmaya çağırdı.

PAYLAŞ

Diyarbakır, Van ve Mardin‘in seçilmiş belediye başkanlarının görevden alınarak yerlerine kayyım atanmasına çeşitli toplumsal kesimlerden tepkiler gelmeye devam ediyor.

Siyasi partiler, demokratik kitle örgütleri, emek meslek örgütleri ve yurttaşlar, HDP’li belediyelere kayyım atanmasını yurt genelinde düzenlenen eylem ve basın açıklamalarıyla protesto ederken, hukukçulardan da İçişleri Bakanlığı’nın seçimle göreve gelmiş yönelik belediyelere kayyım uygulamasına tepki gecikmedi.
Diyarbakır Barosu, kentin halkın oylarıyla seçilmiş büyükşehir belediye yönetiminin görevden alınmasını yaptığı yazılı açıklamayla protesto etti.

SEÇME HAKKININ İHLALİ

3 muhalif belediyeye kayyım atanmasının halkın seçme hakkının ihlali olduğu belirtilen açıklamada, “Hukuka aykırı şekilde siyasi bir darbe olarak nitelendirdiğimiz bu idari karar sonrası çok sayıda kişi Anayasa tarafından güvence altına alınan toplantı, gösteri ve yürüyüş haklarını kullanarak yaşanan hak ihlaline tepki göstermiştir. Anayasanın 34. Maddesine göre herkes, önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir. Bu hakkını kullanarak barışçıl ve demokratik yollarla eylem düzenleyen vatandaşlara her üç ilde de kolluk güçleri tarafından orantısız güç kullanarak müdahalede bulunulmuştur” denildi.

ORANTISIZ VE HUKUKA AYKIRI MÜDAHALE

Protestolara yönelik polis şiddetinin hukuka aykırı ve orantısız olduğu vurgulanan açıklamada, “Göstericilerin müdahale ve gözaltılar sırasında kötü muameleye ve işkenceye maruz kaldığına maalesef ki tanıklık etmekteyiz” ifadelerine yer verildi.

POLİS ŞİDDETİNE SUÇ DUYURUSU

Kayyım protestolarında uygulanan polis şiddeti hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını duyuran Diyarbakır Barosu, yurttaşlara şu çağrıyı yaptı:

“Diyarbakır Barosu olarak Anayasal hakkını kullanıp, barışçıl toplantı, gösteri ve yürüyüş düzenleyen vatandaşlara yönelik gerçekleşen hak ihlalleri konusunda suç duyurusunda bulunacağımızı ve sorumlu kamu görevlilerinin cezalandırılması için gerekli işlemleri başlatacağımızı paylaşmak isteriz.Bu vesileyle, toplantı, gösteri ve yürüyüş sırasında ya da gözaltında kötü muamele ya da işkence gören herkesi hukuki yardım sunmak üzere baromuza başvuruda bulunmaya davet ediyoruz.”