Ana sayfa Politika Hükümet Sözcüsü: Cumhurbaşkanı, Katar gerilimi için devreye girdi

Hükümet Sözcüsü: Cumhurbaşkanı, Katar gerilimi için devreye girdi

PAYLAŞ

“Cumhurbaşkanımız çok sayıda telefon görüşmesi yaptı”

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda yapılan Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası Katar gerilimi ve Almanya ile yaşanan İncirlik krizi hakkında açıklamalarda bulundu. Kurtulmuş, Katar gerilimi için Cumburbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “devreye girdiğini” söylerken “Cumhurbaşkanımız çok sayıda telefon görüşmesi yaptı” dedi ve konunun diplomasi ile çözülmesi gerektiğinin altını çizdi.

Kurtulmuş’un açıklamasından satırbaşları şöyle:

Almanya Dışişleri Bakanı’nın Türkiye’ye gelmesi önemli bir adımdır.

İncirlik Üssü Türk üssüdür. Konya’daki üs ile NATO üssüdür. Biz görüşlerimizi açık şekilde söyledik. Almanların ziyaret etmesinin şartlar dolayısıyla uygun olmadığı ifade edildi. Konya’yı ziyarete gelecek olan kişilerin, eğer gelirlerse, Türkiye karşıtı eylem içinde olan kişilerin olmaması gerektiğini tavsiye ettik.

Vatandaşlıktan çıkarma

680 sayılı KHK gereğince işlemler yapıldı. FETÖ mensubu, 130 kişi, arasında PKK’lı, HDP’li milletvekilleri de var. Soruşturma açılmış, çağrılmış, mahkemeye çağrılmış, mahkeme dosyalarında sanık olarak görülüyorlar. Ama ifade alınmaları mümkün değil. Yurt dışında olmaları sabit olduğu için mahkeme süreçlerinin aksatılmaması amacıyla bunlarla ilgili “Yurda dön” çağrısı yapılması için talepte bulunuldu. “Yurda dön” çağrısında bulunuldu. Vatandaşlıklarını kaybetmeleri Bakanlar Kurulu tarafından verilecek. Üç aylık bir süre var, bu süre sonucunda kişiler Bakanlar Kurulu’na getirilecek.

Katar gerilimi

Ortadoğu yeterince karışık. Maalesef birçok ülkede istikrarsızlık yaşanıyor. Büyük çatışmanın işgallerin olduğu Ortadoğu artık yeni bir krizi kaldıracak durumda değil. Yeni bir krizin ortaya çıkmaması için aklı selimle hareket etmeye davet ediyoruz. Katar’la irtibatlı şekilde diplomasi kanallarının açık tutularak bir çözüm bulunmasının önemli olduğunu düşünüyoruz. Daha fazla büyümeden çözülmesi gerekir. Türkiye olarak üzerimize düşen sorumluluğu yerine getireceğiz.

Kabine değişikliği

Sayın Başbakanımız kestirme, meseleyi açıklayan bir açıklama yaptı. Bir takım görevler, birilerine verilir sonra başka birilerine verilir. Kabine revizyonu gibi şeyler siyasetin doğasında var. Gerek duyulursa, ihtiyaç ortaya çıkarsa… Her hükümetin bir hedefi var, bu program çerçevesinde karar verilirse yapılır. Üzerinde konuşmaya gerek yok.