Ana sayfa Manşet Hükümetten yeni OHAL hamlesi, kanundaki ‘terör suçu’ tanımı değişecek

Hükümetten yeni OHAL hamlesi, kanundaki ‘terör suçu’ tanımı değişecek

AKP hükümeti, binlerce insan hakkında devam eden soruşturma ve davalarda mahkemelerin “somut delil yetersizliği” sıkıntısını aşmak için yeni bir adım atacağı öğrenildi.

PAYLAŞ

Mevcut ceza kanunundaki, “Terör örgütü üyeliği, yöneticiliği”, “örgüt propagandası” gibi suçlamaları içeren terör tanımı daha da genişletilecek.

Alınan bilgiye göre; başta Kürt siyasetçiler ve siyasi tutuklulara yöneltilen suçlamaların kanuna uyarlanması için hazırlıklar tamamlandı.

Buna göre, kişilerin sosyal medya yorumları, eylemleri “şiddet yanlısı”, “şiddet içeren söylemler” olarak tanımlanacak ve terör örgütü suçlaması kapsamına alınacak. Böylece içeride yatan binlerce insan dışında, dışarıdaki muhalifler bu suçlama ile gözaltına alınıp, tutuklanabilecek. Kanun yeni KHK ile değiştirilecek. Yasa maddelerinin “geriye dönük işlemez” hükmüne rağmen hükümetin, bugüne kadar benzer birçok durumda olduğu gibi yargıya direktifte bulunarak bu kriteri dikkate almamasını sağlayabilecek.

AMAÇ PROTESTOLARI, TEPKİLERİ ÖNLEMEK

Afrin harekatından sonra yaşanacak herhangi bir protestoda bu madde dayanak gösterilerek katılan kişiler hakkında terör suçlamasından işlem yapılacak. Söz konusu çalışmanın önümüzdeki günlere yayınlanacak yeni KHK ile duyurulması bekleniyor.