Ana sayfa Gündem Hulusi Akar TSK’dan 17 bin 498 kişinin ihraç olduğunu açıkladı

Hulusi Akar TSK’dan 17 bin 498 kişinin ihraç olduğunu açıkladı

PAYLAŞ

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, dört ay önce açıkladığı Türk Silahlı Kuvvetlerinden ihraç edilen personel sayısını revize etti. Dört ay önce yaptığı açıklamada “16 bin 540” rakamını veren Akar’ın açıkladığı son rakama göre sayı; 17 bin 498 kişiye çıktı.

Gündemdeki konuları değerlendiren Hulusi Akar, kendisine “komutanım” dedirttiği iddiaları dahil, çok sayıda konuya değindi.

TSK’daki ihraç rakamını da revize eden Akar, “F… ile mücadelede 17 bin 498 kişi ihraç edildi.” dedi. Akar ihraçların süreceğine ilişkin mesajlar da verdi ve ihraçların TSK’yı güçlendirdiğini söyledi.

“KENDİME KOMUTANIM DEDİRTMİYORUM”

Akar, TSK personelinden kendisine “komutanım” demelerini istediği iddialarına da değindi. Akar bazı eski çalışma arkadaşlarının ağız alışkanlığıyla “komutanım” dediğini, bazılarının ise “bakanım” dediklerini, bu konuda kimseye bir telkininin olmadığını söyledi.

İDLİB’DEKİ SON DURUM

İdlib’de Rusya’nın da desteğini alan rejimin havadan ve karadan gerçekleştirdiği saldırılarla çocukları, gençleri, kadınları, yaşlıları katletmeye devam ettiğini ifade eden Akar, bunların durdurulması için Türkiye Cumhuriyeti devleti ve TSK’nın üzerine düşeni en iyi şekilde yapmaya gayret ettiğini söyledi.

Anlaşma ve mutabakatlara aykırı olarak rejim tarafından yapılan saldırılarla bugüne kadar 700’den fazla masum insanın hayatını kaybettiğini, 500 binden fazla insanın evlerini terk etmek zorunda kaldığını dile getiren Akar, şöyle konuştu:

“Yeni göçlerin meydana gelmemesi, insani trajedilerin yaşanmaması ve saldırıların sonunda radikalleşmenin oluşmaması için bu saldırıların bir an önce durmasının gerektiğini hep söyledik, Sayın Cumhurbaşkanımız bunu Rusya’ya son ziyaretinde de Sayın Putin’e ifade etti. TSK’nın İdlib’de 12 gözlem noktası var. Oradaki gözlem noktalarımızın Astana ve Soçi mutabakatları kapsamındaki görevi ateşkes ve istikrarın izlenmesi ve rapor edilmesidir. Bu çerçevede 12 gözlem noktamız görevlerini başarılı şekilde yerine getiriyor. Herhangi bir şekilde bunların güvenliklerinin tehlikeye atılmaması için her türlü tedbiri aldık, almaya devam ediyoruz. ‘Gözlem noktalarımıza yönelik saldırıların olduğuna’ yönelik haberler çıkıyor. Böyle bir şey yok. Fakat biz TSK olarak son derece hassas ve dikkatli şekilde süreci takip ediyoruz. Oradaki personelimizin güvenliğine karşı herhangi bir şekilde girişimde bulunulmamasını tüm ilgili taraflara hatırlatmış bulunuyoruz. Bizim personelimize, gözlem noktalarımıza zarar ziyan geldiği takdirde meşru müdafaa hakkımızı sonuna kadar kullanacağımızı herkese söyledik, söylemeye devam ediyoruz.”