Ana sayfa Logo Altı İran’da parlamento ve Humeyni’nin türbesine saldırı: En az 12 ölü

İran’da parlamento ve Humeyni’nin türbesine saldırı: En az 12 ölü

PAYLAŞ

İran Devlet televizyonu İran Meclisi’ne bu sabah saatlerinde saldıran bir kişinin meclis bürolarının birinde üzerindeki patlayıcıyı ateşleyerek, kendini havaya uçurduğunu bildirdi. Devlet televizyonu İkinci bir saldırganın ise İran İslam Cumhuriyeti’nin kurucusu Ayetullah Humeyni’nin türbesinde kendisini havaya uçurduğunu duyurdu.

İran haber ajansları, Tahran’daki saldırılarda en az 12 kişinin öldüğüğü bildirdi. Yerel medyanın verdiği habere göre, saldırılar sırasında meclis bahçesindeki bir koruma ile anıt mezardaki bir bahçıvan da hayatını kaybetti. Yetkililer, en az 42 kişinin de yaralandığını açıkladı.

İran gizli istihbarat servisi de terör saldırıları düzenlendiğini doğruladı.

Suudi Arabistan’a suçlama

Reuters’ın haberine göre, İran Devrim Muhafızları tarafından yapılan açıklamada, Tahran’daki terör saldırılarının ABD Başkanı Donald Trump ile Suudi Arabistan Kralı Selman arasındaki görüşmeden “sadece bir hafta sonra” düzenlendiği belirtilerek, “IŞİD’in üstlenmesi, onların da bu vahşi saldırıda dahli olduğunu ispatlıyor” denildi.

Meclisteki saldırı, milletvekillerinin katıldığı oturum sırasında meydana geldi. Televizyon görüntülerinde meclisteki toplantı devam ederken, dışarıdan silah seslerinin geldiği duyuluyor.

Members of Iranian forces take cover during an attack on the Iranian parliament in central Tehran, Iran, June 7, 2017. Tasnim News Agency/Handout via REUTERS

Çifte saldırıyı IŞİD üstlendi. IŞİD’e yakınlığı ile tanınan Amak haber ajansı, meclise ve Humeyni’nin anıt mezarına IŞİD militanlarının eylem düzenlediğini belirtti. Meclis’teki dört saldırganın öldürüldüğü bildirildi.

IŞİD daha önce de İran’ı tehdit etmişti. Mart ayında Farsça yayınladığı bir video kaydında IŞİD, İran’ı ele geçireceklerini ve “Sünni Müslüman ulusa iade edeceklerini” belirtmişti. Diğer radikal Sünni gruplar gibi IŞİD de Şiileri “tanrı tanımaz” olarak nitelendiriyor ve Şiilere karşı saldırılar düzenliyor.