Ana sayfa Medya Hürriyet Okur Temsilcisi: Gazeteciler referandum gibi demokratik karar süreçlerinde taraflar arasında adil...

Hürriyet Okur Temsilcisi: Gazeteciler referandum gibi demokratik karar süreçlerinde taraflar arasında adil davranır

PAYLAŞ

Hürriyet Gazetesi Okur Temsilcisi Faruk Bildirici, Hürriyet internette yer alan bir haberin içeriğinde kullanılan “16 Nisan’da yapılacak referandum için FETÖ ile birlikte ‘hayır’ cephesinin başını çeken PKK’nın, seçim güvenliğini tehlikeye atmasının önüne geçilecek.” ifadelerine, “Referandumda “Hayır” kampanyası yürütenleri suçlayan, töhmet altında bırakan böyle bir ifade kullanılması vahimdi.” dedi.

Bildirici’nin yazısının ilgili kısmı şöyle:

29 MART sabahı Hürriyet internete bir “son dakika” haberi konuldu; “İçişleri Bakanlığı harekete geçti”. PKK’ya karşı “İkinci dalga operasyon” başlatılacağı haberinin girişinde dikkat çekici bir cümle yer alıyordu:
“16 Nisan’da yapılacak referandum için FETÖ ile birlikte ‘hayır’ cephesinin başını çeken PKK’nın, seçim güvenliğini tehlikeye atmasının önüne geçilecek.”
Referandumda “Hayır” kampanyası yürütenleri suçlayan, töhmet altında bırakan böyle bir ifade kullanılması vahimdi. Referandumda “evet” ya da “hayır” demek demokratik bir haktır, iki tercih de saygıyla karşılanmalıdır.
Daha önemlisi, gazeteciler haberlerinde “sıfat” kullanmaz, kimseyi yargılamaz; referandum ve seçim gibi demokratik karar süreçlerinde taraflar arasında adil davranır. Gazetecinin işi insanlara karar vermelerini kolaylaştıracak bilgi vermektir; propaganda yapmak değil.
Hürriyet internette “hayır” görüşünü savunanlar aleyhine böyle bir cümlenin yer almaması gerekirdi. Ama bu cümle, Sabah gazetesinin internet sitesindeki haberle birlikte alınmış. İki saat kadar da yayında kalmış. Odatv’nin “Hürriyet ne yazdığının farkında mı?” haberinde yönelttiği eleştirinin ardından bu cümle haberden çıkarılmış.

Yazının tamamı için…