Ana sayfa Editörden Hürriyet Okur Temsilcisi: Müslümanlara dönük ayrımcılığın karşısına ‘Avrupa fobisi’ ile çıkmak yanlış

Hürriyet Okur Temsilcisi: Müslümanlara dönük ayrımcılığın karşısına ‘Avrupa fobisi’ ile çıkmak yanlış

PAYLAŞ

Hürriyet Gazetesi Okur Temsilcisi Faruk Bildirici, iki haftayı dolduran Hollanda krizini analiz ederek, “Müslümanlara dönük ayrımcılığın karşısına ‘Avrupa fobisi’ ile çıkmak da yanlış” dedi.

Bildirici’nin yazısının ilgili kısmı şöyle:

Gazetelerin birinci sayfalarından bazı örnekleri hatırlayalım:
“Nazi köpekleri”, “Çirkinleştiler”, “Irkçı köpekler”, “Hollanda haydut devlet”, “Bunlar Nazi kalıntısı faşist”, “Faşist Avrupa”, “Çocuklara Nazi zulmü (Almanya her yıl 10 bin Hasan’ı Hans yapıyor)”, “Hilal korkusu”…
Bu tür başlıklar ve benzer içerikteki yazılar, Avrupalı politikacıların yaptıklarını, Avrupalı insanlara mal ediyor. Genellemeler üzerinden bütün Batılılara ve Hıristiyan dünyasına karşı nefret söylemi geliştiriyor, ayrımcılık yapıyor. Düşmanlık tohumları ekerek, Türkiye kamuoyunda “Avrupa fobisi” oluşturuyor.
Oysa bir yandan son yıllarda Avrupa ülkelerinde gelişen “İslamofobi”nin arttığı yazılıp çiziliyor. Şimdi Müslümanlara dönük ayrımcılığın karşısına “Avrupa fobisi” ile çıkmak da yanlış. Hem bu fobinin gelişmesi “İslamofobi”yi de besleyip büyütebilir.

Yazının tamamı için…