Ana sayfa Manşet Hürriyet’te Ahmet Hakan eleştirisi: Gazetecilik sınırlarını aştı

Hürriyet’te Ahmet Hakan eleştirisi: Gazetecilik sınırlarını aştı

Hürriyet'in okur temsilcisi Faruk Bildirici, tiyatrocu Barış Atay'a 'haddinin bildirilmesi' çağrısı yapan köşe yazarı Ahmet Hakan'ı eleştirdi: "Ahmet Hakan, Barış Atay’ın “haddinin bildirilmesini” isteyerek gazetecilik sınırlarını aşmış."

PAYLAŞ

Köşe yazarı Ahmet Hakan’ın tiyatro sanatçısı Barış Atay’ın tweetlerini gerekçe göstererek “Lütfen bu adama haddini bildiriniz” demesi kendi gazetesi Hürriyet’in okur temsilcisi Faruk Bildirici’nin de tepkisini çekti. Bildirici bugünkü köseşinde, “Ahmet Hakan, Barış Atay’ın “haddinin bildirilmesini” isteyerek gazetecilik sınırlarını aşmış” dedi; “Gerçi Türkiye’de son yıllarda olağan hale geldi ama ben yine de hatırlatayım: Siyasetçilere neyi, nasıl yapacaklarını söylemek, yol göstermek, onlara akıl vermek de gazetecinin işi değildir” ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Sanatçı Barış Atay, Başbakanlık Müşaviri Yusuf Yerkel’in Soma’da dört yıl önce en az 301 madencinin hayatını kaybettiği maden faciası sırasında tekmelediği madenciden özür dilemesi üzerine Twitter’da şunları yazmıştı: “Hepiniz ağlayarak özür dileyeceksiniz. O gün geldiğinde affedeni, acıyanı, yargılamaktan vazgeçeni de unutmayacağız! Yok öyle ‘torunlarla emeklilik, kavga istemiyoruz’ falan. Her şey yeni başlıyor. Bu ülkeye, insanına yaptıklarınızın hesabını vereceksiniz.” Ahmet Hakan ise cumhurbaşkanı adayları Muharrem İnce ve Meral Akşener’e “Lütfen bu adama haddini bildiriniz” diye seslenmiş, Barış Atay ertesi gün gözaltına alınmıştı.

‘TDK TANIMI, CEZALANDIRMA’

Ahmet Hakan gözaltına alınan Atay’ı hedef göstermekle suçlanırken, Faruk Bildirici de gazetesinin köşe yazarını aynı gerekçeyle eleştiren bir dizi mektup aldığını yazdı. Okur temsilcisi (ombudsman) olarak konuyu incelediğini yazan Bildirici, “Barış Atay mesajında yargıda hesap sorulmasından söz etmiş, düşüncesini açıklamış. Şiddet çağrısı ya da yasa ve hukuk dışı bir unsur göremedim. Ahmet Hakan ise bu düşüncesi nedeniyle “Atay’ın haddinin bildirilmesi” çağrısında bulunuyor. Açıkçası, TDK sözlüğündeki tanımıyla “sert bir karşılıkla uslandırılmasını, yola getirilmesini, cezalandırılmasını” istemiş oluyor” yorumu yaptı.

‘TROLLERİN HEDEFİ OALCAĞINI TAHMİN ETMEK ZOR DEĞİLDİ’

Bildirici, “Bir yazar, elbette eleştirebilir ama kimsenin düşüncesini dile getirmesine set çekmeye çalışamaz, sırf düşüncesini açıkladığı için uslandırılmasını, cezalandırılmasını isteyemez. Zira bir kişiyi yargılamak, hüküm bildirmek gazeteciye düşmez” diyerek Ahmet Hakan’ı şu sözlerle eleştirdi: “Ahmet Hakan, Barış Atay’ın “haddinin bildirilmesini” isteyerek gazetecilik sınırlarını aşmış. Düşünce ve ifade özgürlüğünü sınırlayan onca örnek varken böyle bir yazının İnce ve Akşener’den önce polisi yargıyı harekete geçireceğini, onu trol’lerin hedefi haline getireceğini tahmin etmek de zor değildi.”

‘SİYASETÇİLERE AKIL VERMEK GAZETECİNİN İŞİ DEĞİLDİR’

Hürriyet’in okur temsilcisi yazısına şu sözlerle son verdi: “Gerçi Türkiye’de son yıllarda olağan hale geldi ama ben yine de hatırlatayım: Siyasetçilere neyi, nasıl yapacaklarını söylemek, yol göstermek, onlara akıl vermek de gazetecinin işi değildir.”