Ana sayfa Öne Çıkanlar İstanbul eski Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın’ın tahliyesine ve ev hapsine karar verildi

İstanbul eski Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın’ın tahliyesine ve ev hapsine karar verildi

PAYLAŞ

Davada savcı, Hüseyin Avni Mutlu ve Hüseyin Çapkın’ın da aralarında bulunduğu 4 sanığın tahliyesini talep etti. Duruşma savcısı gerekçe olarak ise, “Örgüt içi iletişim Fetö’nün gizliliğe en fazla önem verdiği alanlardan biri olup bunun da Bylock vb. gizli iletişim kanallarıyla gerçekleştirdiği bugün artık tespit edilmiş bulunmaktadır. Bu anlamda sanıkların meslektaşları olan diğer bir kısım sanıklara yine normal telefon irtibatı kurmuş olmalarının da örgüt içi irtibat olarak değerlendirilemeyeceği kanaatindeyiz” dedi.

Savcılık yapılan bu ön değerlendirme, dosyanın geldiği aşama, mevcut delil durumu ve tutuklu sanıkların tutuklu kaldığı süreyi göz önüne alarak Hüseyin Avni Mutlu, Hüseyin Çapkın, Feyzullah Özcan ve Haluk Nadir’in tahliyesini talep etti.

YETERLİ DELİL” NİTELİĞİNDE DEĞİL

Savcılık ayrıca telefon konuşmalarının ‘yeterli delil’ olamayacağına vurgu yaparak, “Sanıklar mülki idare amirliği görevinde bulunmuşlardır. Mülki idare amirliği görevi sosyal ilişkiler bakımından önem arz eden bir kamu görevidir. Hal böyle olunca bir dönem mülki idare amirliği görevini yerine getirmiş olan sanıkların bir kısmının Fetö’nün çatı yapılanmasında yer aldıkları sonradan tespit edilen bazı isimlerle normal (gizliliği olmayan) telefon hatları üzerinden bir dönem irtibat kurmuş olmalarının örgüt üyeliği suçu yönünden “yeterli delil” niteliğinde görülmesinde isabet bulunmayacaktır” ifadelerini kullandı.

TAHLİYE KARARI VERİLDİ

Akşam saatlerinde İstanbul eski Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın’ın da aralarında bulunduğu 4 sanığın tahliyesine karar verildi. Çapkın’a ev hapsi cezası verildi. 

İstanbul eski Valisi Hüseyin Avni Mutlu’nun ise tutukluluğunun devamına karar verildi.