Ana sayfa Gündem İBB’den Haliç’te kirlilik iddiasına cevap: Algı değil alg

İBB’den Haliç’te kirlilik iddiasına cevap: Algı değil alg

'Haliç’teki kızıl rengin sebebi bir fitoplankton patlamasıdır, kirlilik değildir. 2-3 hafta içinde Haliç yine eski haline dönecektir'.

PAYLAŞ

İstanbul’da Haliç’in Eyüpsultan Silahtarağa mevkiinde deniz suyu renginin kahverengiye dönüşmesi üzerine açıklama yapan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), değişimin alg patlaması olduğunu ve kirlilikten kaynaklanmadığını açıkladı.

Bazı sosyal medya hesaplarında Haliç’in kirlendiği iddia edilmişti.

İBB açıklamasında, “Bazı dönemlerde akıntılar deniz dibindeki besin ve mineralleri su yüzeyine doğru çıkarır. Havaların ısınması ile Güneş ışığı ve besin bolluğu fitoplanktonların çok hızlı artarak ‘alg patlaması’ dediğimiz olayı meydana getirir. Ancak mineraller hızla tüketildiği için fitoplanktonlarda yavaş yavaş ölecekler ve tahminen 2-3 hafta içinde Haliç yine eski haline dönecektir.” denildi.

İBB’nin sosyal medya hesabından da “Algı değil alg Haliç’teki kızıl rengin sebebi bir fitoplankton patlamasıdır, kirlilik değildir. Fitopianktonlar fotosentez yapan mikroskobik canlılardır ve büyük cogunlugu alglerden (yosunlardan) olusur. 2-3 hafta içinde Haliç yine eski haline dönecektir.” açıklaması yapıldı.

Öte yandan Silahtarağa sahiline gelen yurttaşlar, deniz suyunun renginin değişmesine rağmen suyun temiz olduğunu söyledi. Yaklaşık 30 yıldır Haliç’te tekne tamirciliği yapan 64 yaşındaki Ahmet Toral, suyun lodos nedeniyle biraz kirlense de temiz olduğunu, burada balık tuttuklarını ve yediklerini anlattı.