Ana sayfa Editörden İbrahim Kahveci: “500 milyar 550 milyon dolarlık cari açığımızı hep bu dış...

İbrahim Kahveci: “500 milyar 550 milyon dolarlık cari açığımızı hep bu dış düşmanlar kapattı”

PAYLAŞ

Türkiye’nin, Ak Parti döneminde ekonomik kalkınmasını yabancı sermaye sayesinde gerçekleştirdiğini söyleyen Karar Yazarı İbrahim Kahveci, bugün düşman ilan edilen Avrupa ülkelerinin Türkiye’ye yönelik yaptığı yatırımlardan da örnekler vererek, “Şimdi sormak isterim: Kardeş kardeşine bu kadar para verir mi?” dedi.

Kahveci’nin yazısının ilgili kısmı şöyle:

2003-2016 döneminde 500 milyar 550 milyon dolarlık cari açığımızı hep bu dış düşmanlar kapattı. Hatta cari açıktan daha fazla parayı bize verdiler. 549 milyar 507 milyon dolar kaynağı belli ve 41 milyar 845 milyon dolar da kaynağı belirsiz olmak üzere, tam 591 milyar 352 milyon dolar bize gönderdiler.

Ak Parti döneminde büyük kısmı bugün düşman ilan edilen bu Avrupa ülkeleri bizim ülkemizden 179 milyar 642 milyon dolarlık ya şirket satın aldılar, ya da yeni iş kurdular. Çoğu Batılı ülke bizim devletin borç senetlerinden veya şirketlerin hisse senetlerinden 159 milyar 230 milyon dolarlık alım yaptılar. Hepsinden daha büyük ise bu düşman ülkeler, bankaları vasıtası ile bizim banka ve şirketlere tam 295 milyar 732 milyon dolar yeni borç para verdiler.

Şimdi sormak isterim: Kardeş kardeşine bu kadar para verir mi? Elbette bir çıkar ilişkisi diyeceğiz… Zaten Rusya’da şimdi bize füze satarken bizden hıyar bile almıyorsa çıkarlarını düşünmüyor mu? Mesele bu kadar basit.

Yazının tamamı için…