Ana sayfa Editörden İbrahim Karagül: 15 Temmuz Birinci Dünya Savaşı’nın rövanşıdır

İbrahim Karagül: 15 Temmuz Birinci Dünya Savaşı’nın rövanşıdır

PAYLAŞ

Yeni Şafak gazetesi yazarı ibrahim Karagül 15 Temmuz’un Birinci Dünya savaşının rövanşı olduğunu söyledi. 15 Temmuz’u bir istiklal savaşı olarak tanımlayan Karagül yazısında “15 Temmuz: Amarika’sı, Alman’ı, İngiliz’i dahil onlarca devlete karşı, içerideki vatan hainlerine karşı verdiğimiz son istiklal savaşıdır” diye yazdı.

İbrahim Karagül’ün yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

15 Temmuz; bin yıllık siyasi tarihimizin, Malazgirt’ten beri verdiğimiz mücadelenin bir özetidir, bir dönüm noktasıdır. Birinci Dünya Savaşı’nın rövanşıdır. Bir milletin çokuluslu saldırılara karşı destansı mücadelesidir, başkaldırısıdır, önlenemez yükselişidir.

15 Temmuz; Birinci Dünya Savaşı ile başlayan ve bugüne kadar gizlenen esaretin sona ermesidir, yüz yıl sonra yeniden var olmadır, yeni yükseliş dönemini başlatmadır, özgürleşmedir, millileşmedir, yerlileşmedir, İslamlaşmadır.

15 Temmuz; Osmanlı’dan sonraki ikinci parçalama hatta imha etme planlarını, Anadolu’yu lime lime etme hesaplarını, etnik ve mezhep savaşlarına boğma projelerini, bu son kaleyi, son savunma hattını yok etme niyetlerini tersine çevirdiğimizin, başlarına çaldığımızın yazılı tarihidir.

15 Temmuz; Amarika’sı, Alman’ı, İngiliz’i dahil onlarca devlete karşı, içerideki vatan hainlerine karşı verdiğimiz son istiklal savaşıdır. Yaşadığımız son zaferdir. O gece siyasi tarihi değiştirdiğimiz gecedir. Kut-ul Amare’de, Gazze’de, Balkanlar’da, Kafkaslar’da, Sarıkamış’ta, Medine’de verdiğimiz mücadeleyi devam ettirdiğimiz gecedir.

Yazının tamamı için…