Ana sayfa Editörden Mahçupyan: İçerde demokrasiye alan açmazsak, dışarıda adalet bulamayabiliriz

Mahçupyan: İçerde demokrasiye alan açmazsak, dışarıda adalet bulamayabiliriz

PAYLAŞ

Karar yazarı Etyen Mahçupyan, ABD ve Rusya’nın Suriye iç savaşında realist bir politika uyguladıklarını söyledi. Hem ABD hem Rusya’nın PYD’yi işlevsel bir yerel aktör olarak ellerinde tutmak istediklerinin altını çizen Mahçupyan ikisinin de PYD’yi diğerine kaptırmaktan korktuğunu belirtti.

Bu denklemde Türkiye’nin partner arayışı için AB’yi işaret eden Mahçupyan, AB ile ilişkilerdeki kırılmaya dikkat çekti.

Mahçupyan’ın “Türkiye’nin Suriye’deki asıl ortağı” başlıklı yazısının ilgili kısmı şu şekilde:

Suriye’deki gelişmeler Türkiye’nin alanını aşırı daraltmış gözüküyor. Çünkü ABD ve Rusya bir ‘realist’ projede anlaşmış durumdalar ve söz konusu proje Türkiye’yi tümüyle edilgen kılıyor. İki büyük ülke IŞİD’in ortadan kalması ve bir ateşkes sürecinden sonra istikrar oluşturma konusunda hemfikirler. Bunun olumsuz bir gelişme olacağı söylenemez. Ne var ki ABD ve Rusya için böyle bir sonuca ulaşmanın herhangi bir ahlaki veya adil kıstası bulunmuyor. Diğer deyişle söz konusu istikrarın diğer ülkelere maliyetinin dikkate alınacağına dair bir belirtiye rastlanmıyor.

Peki, ABD ve Rusya bu yola girmişken Türkiye ne yapabilir? Acaba denklemi çoğullaştırmaya dönük, ahlak ve adalet gibi kriterlerle davranmaya yatkın yeni partnerler üretebilir mi? Cevap çok uzakta değil… Çünkü AB işin başından bu yana Batı dünyasının normatif kanadını temsil ediyor. IŞİD’le mücadele konusunda büyük aktörlerle hemfikir. Ancak PYD ile ilişki kurmuyor, bir Kürt otonom bölgesi istemiyor ve Türkiye ile ilişkiye büyük değer veriyor.

Türkiye ise uzun süre idamdan, AB ilişkisini referanduma götürmekten, ‘kendi yolunda’ gitme lafları ettikten sonra, şimdi de İncirlik Üssü üzerinden mesafenin açılmasına izin veriyor. Peki, böyle bir ortak varken Türkiye niye uzak durdu dersiniz? Belki de mesele AB ilişkisinin aynı zamanda iç politika yansımalarının olması. Dış politikada AB’nin ortaklığından yararlanıp, içerde basın ve akademik dünya üzerindeki baskıyı savunamayız. İçerde demokrasiye alan açmazsak, dışarıda adalet bulamayabiliriz…

Yazının tamamı için…