Ana sayfa Gündem İçişleri Bakanı Soylu’dan ‘afet bölgesi’ açıklaması

İçişleri Bakanı Soylu’dan ‘afet bölgesi’ açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Elazığ'ın Maden ilçesinde depreme ilişkin açıklamalarda bulundu.

PAYLAŞ

Soylu, “Afet bölgesi ilan edilme tartışması var. Eğer bir bölgede yaşama şansı tamamen kalktıysa afet bölgesi ilan edilebiliyor. Ama afet bölgesi diye bir kavram söz konusu değil” dedi.

Çevre Bakanı Murat Kurum da, “Elazığ’ın yapı stokunun yüzde 25’ini etkilemiş durumda. Şu ana kadar 150 binanın yıkımını gerçekleştirdik” dedi.

Bakan Soylu şunları kaydetti:

“Altyapı çalışmaları devam ediyor. Ağır hasarlı binaların sayısı belirlendikçe şehrin konut stoku bir vesileyle kıyas edilince konteynırdan oluşan geçici konaklama merkezlerimizin sayısını artırabilmek için bir rezerv alan daha değerlendirdik.

Köylere yönelik de tarım bakanlığımız çalışmaları yapıyor. Çünkü orada hayvancılığın devam etmesi önemli. Hem yapılmak istenen adımlar konusunda, şimdi jandarmamız tüm köyleri tekrar geziyor. Hem tespitleri, hem talepleri tekrar tarım bakanlığımızın yetkilileri vasıtasıyla değerlendirecekler.

‘Afet bölgesi ilan edilsin’ diye bir tartışma var. Bizim kanunumuzda afet bölgesi yok, afete maruz bölge var. eğer bir bölgede yaşama imkanı tamamen kalkmışsa afete maruz bölge ilan ediliyor. Ama afet bölgesi denilen bir kavramımız söz konusu değil. Ama şu var, başından beri hem ekonomik olarak yapabileceğimiz tüm yardımları, sosyal yardımları da genel hayata etkin almaya çalışıyoruz. Yine diğer kurumlarımızın SGK, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın ortaya koyduğu ertelemeler söz konusu, Enerji Bakanlığımızın ortaya koyabilecekleri var. Ama burada bir şeyi daha düşünüyoruz. Burada, kanunda böyle bir şey yokken, böyle bir talep yokken “afet bölgesi ilan edilsin” demek biraz siyasi bir yaklaşım olur. Şehrin hayatını tamamen durdurmak söz konusu değil. Bir, şehrin ekonomisine ne olacağını düşünüyoruz. Aynı zamanda hareketliliği düşünüyoruz. Ekstra bir takım meseleler çıkarsa hem şehrin içinde yaşayan arkadaşlarımızla hem diğer kamudan bunu isteyenlerle değerlendirilir. Ama şu anda buna bir vesileyle ‘afet bölgesi ilan edilebilir’ demek hem olmayan bir şeyi vatandaşımıza sunmak olur ki bu bizim açımızdan işin başından beri yürüttüğümüz meseleler çerçevesinde doğru değildir.

Şu ana kadar AFAD’daki hesaplarımıza 87 milyon geldi. 30 milyon civarında da dün aldığımız Kızılay bağışı söz konusu oldu. Toplam 117 milyonluk bir bağış söz konusu oldu. Vatandaşlarımıza da tekraren çok teşekkür ediyoruz. Buraya yollanan yardımlarla ilgili bütün Türkiye’ye çok teşekkür ediyoruz. Üç dört kalemin dışında sürekli olarak eğer gelirse burada bunu yönetebilme kabiliyetinde bu saatten sonra sıkıntıya düşeceğiz.”

Bakan Kurum şunları kaydetti:

“Maden ilçesinde etkinlik oluru verdiğimiz ve afete maruz bölgesi olan bir ilçemiz. Bu ilçede yaptığımız tespit neticelerinde 1 yıkık, 17 ağır hasarlı, 18 orta hasarlı, iki tane de acil yıkılacak yapı tespiti yaptık. Elazığ geneline baktığımızda yüzde 60 seviyelerine gelmiş durumdayız. İnşallah 3-4 yıl içinde büyük bir çoğunluğunu toparlayacağız.

Mahalle mahalle olması gereken yerlerde yapabiliyorsak yerine yapamıyorsak dönüşüm alanlarında vatandaşlarımıza kalıcı konutların yapımını başlatmış durumdayız. Elazığ’da şu an itibariyle 93 yıkık binamız var, 266 bağımsız bölümden oluyor. 2 bin 42 ağır hasarlı bi,namız var, bunların bağımsız alan sayısı yaklaşık 7 bin 700. Bin 382 orta hasarlı binamız var. Bir tablo verecek olursak bu deprem büyüklüğünü anlatmak adına söylüyoruz, Elazığ’ın yapı stokunun yüzde 25-30’unu etkilemiş durumda.

Malatya’da hasar tespitleri tamamladık.”