Ana sayfa Editörden “İdamın kalkmasında önemli rol oynayan AK Parti neden bu kadar ateşli bir...

“İdamın kalkmasında önemli rol oynayan AK Parti neden bu kadar ateşli bir kampanya yürütüyor?”

PAYLAŞ

Hürriyet Yazarı Murat Yetkin’in gündemine Erdoğan’ın, idam cezasının geri getirilmesiyle ilgili sözleri vardı. İdam cezasının kaldırılmasında önemli bir rol oynanayan AKP’nin şimdi idamla ilgili yürüttüğü kampanyanın çelişkili olduğunu söyleyen Yetkin, bu söylemlerin milliyetçileri ‘evet’ cephesinde tutmak için geliştirilmiş olduğunu ummak istediğini söyledi.

Yetkin’in yazısının ilgili kısmı şöyle:

Peki, Türkiye’de idam cezasının kalkmasında bu kadar önemli rol oynayan AK Parti ve Erdoğan’ın siyasi liderliği, şimdi onun kaldırılması için neden bu kadar ateşli bir kampanya yürütüyor?

Çelişki buradadır.

Bu çelişki “Halk öyle istiyor” söylemiyle açıklanamaz yalnızca, yetersiz kalır.

Peki, hem idam cezasını geri getirip hem AB ile ilişkileri sürdürmek mümkün mü?
Bakın o mümkün tabi, neden olmasın? Avrupa Birliği’nin Orta Doğu’da, Asya’da, Afrika’da, (hatta bazı ABD eyaletleri dâhil) Amerika kıtasında idam cezası olan birçok ülkeyle ilişkileri var, onlar gibi olur. Ama artık yalnızca al-sat ilişkisine, borç al-taksit öde ilişkisine indirgenmiş bir ilişkiye dönüşür.
Yazık olur. Türk halkının çıkarlarına da, Türkiye’nin devlet olarak çıkarlarına da, hatta Türkiye’yi sürekli dışlayarak kendini tahrip eden bir siyasi körlük içindeki AB ülkelerine de yazık olur.
Kenan Evren’in 12 Eylül darbesinden kalan “Asmayalım da besleyelim mi?” popülizmini andıran bu söylemin, 16 Nisan referandumuna dek asabi milliyetçileri ve muhafazakârları “evet” cephesinde tutmak için geliştirilmiş olduğunu, sonra uykuya yatırılacağını ummak istiyorum.

Yazının tamamı için…