Ana sayfa Gündem İdare Mahkemesi’nden önemli pasaport kararı

İdare Mahkemesi’nden önemli pasaport kararı

PAYLAŞ

Akademisyenler, Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) ile ihraç edilenler ve yakınları, muhalifler bu uygulamadan nasibini alırken, Ankara İdare Mahkemesi, süreci tersine çevirmek için önemli bir adım olarak görülebilecek bir karara imza attı.

Ankara İdare Mahkemesi, verdiği kararla OHAL işlemleri nedeni ile pasaporta şerh konulmasının; Anayasal hak olan seyahat hürriyeti ve eğitim hakkına aykırı olduğuna hükmetti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ‘F…Ö’ soruşturması kapsamında iptal edilen pasaport sayısını 234 bin 419 olarak açıklamıştı.

Çalışmak, yaşamak ya da tedavi olmak için bile yurtdışına çıkışına izin verilmeyen ve pasaport alamayan 100 binden fazla kişiyle ilgili, AKP iktidarı dönem dönem ‘pasaport engeli kaldırıldı’ açıklaması yapsa da henüz bu alanda bir ilerleme sağlanamazken, mahkemeden çıkan karar pasaportu iptal edilenler için bir kapı aralamış oldu.

Hukukihaber.net’deki habere göre, hakkında kovuşturma bulunması nedeni ile pasaportuna tedbir konulan ve yurtdışına çıkışı engellenen vatandaşın İdare Mahkemesi’nde dava açması sonucunda Ankara İdare Mahkemesi işlemi iptal etti.

Mahkeme kararında şu gerekçeye yer verdi:

“Olayda, her ne kadar davacı hakkında açılan davada ……. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından davacının ismi ……… İl Emniyet Müdürlüğüne bildirilmiş ve 667 sayılı sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin 5’nci maddesi uyarınca davacının pasaportunun iptal edilerek yeni pasaport almasının engellenmesi amacıyla Polnet-4 Pasaport müracaat sistemine şerh kaydı girilmiş ise de, anılan Mahkemenin E:2017/…… sayılı, 16.07.2018 tarihli duruşmasında verilen karar ile “yurt dışına çıkmamak suretiyle verilen adli kontrol kararın kaldırılmasına” karar verildiği, her ne kadar davalı idarenin savunma dilekçesinde, ……… Ağır Ceza Mahkemesinin E:2017/…. sayılı, 16.07.2018 tarihli kararı uyarınca davacı hakkında …….. Emniyet Müdürlüğünden tahkikat talep edildiği belirtilmekle birlikte Mahkememizin 29.04.2019 tarihli ara kararına ………… Valiliği İl Emniyet Müdürlüğü tarafından verilen cevabi yazı ve eklerinin incelenmesinden; davacı hakkında talep edilen tahkikatın tamamlandığı ve tahkikatın ………….. İl Nüfus Vatandaşlık Müdürlüğüne gönderildiğinin bildirildiği görülmekte ise de, davacının talebinin üzerinden yaklaşık 1 yıl gibi bir süre geçmesine rağmen halen işlemlerin tamamlanmadığı ve davacının talebinin karşılanmadığı, dolayısıyla işlem tesis edilmesi gereken makul sürenin aşıldığı ve söz konusu ceza yargılamasında verilen ancak sonradan yine mahkeme kararı ile kaldırılan tahdidin dışında davacıya pasaport düzenlenmesine engel olabilecek hukuken geçerli bir sebebin (istihbari bilgi adli idari soruşturma v.b.) de davalı idarece ileri sürülmediği görülmektedir.”

İşte o karar: