Ana sayfa Öne Çıkanlar İdris Baluken olmayan tweetlerden tutuklanmış

İdris Baluken olmayan tweetlerden tutuklanmış

PAYLAŞ

Tutuklu HDP Diyarbakır Milletvekili İdris Baluken’in Twitter üzerinden köy korucularını tehdit ettiği iddiasıyla yargılandığı davaya devam edildi. Diyarbakır 8. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, Baluken getirilmedi.

Baluken’in avukatları, önceki duruşmada tutuklamaya gerekçe gösterilen tweetlerle ilgili mahkemeye kanıt sunulmasını istemişti. Bugünkü duruşmada mahkeme heyeti, Bingöl Emniyet Müdürlüğü’nün gönderdiği cevabı okudu. Yazıda tehdide ilişkin “herhangi bir tahkikat belgesi” bulunmadığı belirtildi.

Etha’da yer alan habere göre mahkeme heyeti, Baluken’in tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı 27 Eylül 2017 tarihine erteledi.

Konuya ilişkin açıklama yapan HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Bingöl Milletvekili Hişyar Özsoy, polisten gelen yazıyı “Milletvekilimizin tutuklandığı iddialardan birinin aslında hayal ürünü olduğu bizzat Emniyet Müdürlüğünce itiraf edilmiştir” şeklinde değerlendirdi.

Özsoy, “Başta Sn. Baluken olmak üzere şu anda tutuklu bulunan Eş Başkanlarımız ve tüm milletvekillerimiz bu tarz hayali, uydurma, çarpıtma gerekçeler yaratılarak rehin alınmıştır. Bizler Halkların Demokratik Partisi olarak bu tarz garabet dolu, hayal ürünü suçlamaları iddia eden kamu görevlileri hakkında her türlü adli ve idari sürecin işletilmesi için mücadele edeceğimizi ifade ediyor, Sn Baluken ve tüm milletvekillerimizin derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz. Milletvekillerimiz özgürleşene kadar, ülkemiz demokratikleşene kadar mücadelemize devam edeceğimizi beyan ediyoruz” dedi.