Ana sayfa Genel İdris Baluken tahliye edildi

İdris Baluken tahliye edildi

PAYLAŞ

Baluken’in tahliyesini HDP’li Ziya Pir kişisel Twitter hesabından duyurdu.

Baluken’in tutuklandığı dalgada HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ ile milletvekilleri Çağlar Demirel, Besime Konca, Ferhat Encü, Nihat Akdoğan, Selma Irmak, Nursel Aydoğan, Gülser Yıldırım ve Abdullah Zeydan da tutuklanarak cezaevine gönderilmişti.
Tutuklanan milletvekillerinden HDP Şırnak Milletvekili Leyla Birlik, 2 ay tutuklu kaldıktan sonra 4 Ocak’ta tahliye edilirken, HDP’nin yurt dışında bulunan Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız ile Van Milletvekili Tuğba Hezer için ise yakalama kararı çıkartıldı.

TUTUKLU MİLLETVEKİLLERİ

4 Kasım’dan başlayarak haklarında yürütülen soruşturmalar kapsamında tutuklama kararı verilen HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ ile milletvekilleri Çağlar Demirel, Besime Konca, Ferhat Encü, Nihat Akdoğan, Selma Irmak, Nursel Aydoğan, Gülser Yıldırım ve Abdullah Zeydan halen cezaevinde bulunuyor.

Tahliye olan HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, Kandıra Cezaevi çıkışında konuştu.

T24’ün aktardığına göre, Baluken “Bugün benim dışarı çıkmam değil Demirtaş’ın içeride olması haberdir. Arkada gördüğünüz cezaevinde bir siyasi partinin eşbaşkanı, milletvekilleri, belediye eşbaşkanları ve seçilmiş temsilcileri var. Bir genel merkez binasından daha çok siyasetçi bugün içeride. Bu, Türkiye demokrasisinin hangi noktada olduğunu gösteriyor. İçeri girerken de barış, demokrasi ve özgürlük diyorduk, bugün de” ifadelerini kullandı.