Ana sayfa Logo Altı İfadelerden rahatsızlık duyan hükûmet elektronik haberleşme cihazı arıyor

İfadelerden rahatsızlık duyan hükûmet elektronik haberleşme cihazı arıyor

PAYLAŞ

15 Temmuz darbe girişimine ilişkin davalarda sanıkların verdiği savunmalar Saray’da rahatsızlık yaratınca hükümet harekete geçti. Başbakanlık, çelişki ve tutarsızlıkları ortadan kaldırmak yerine, sanıklara dışarıdan talimat verilip verilmediğinin tespitine girişti.

Cumhuriyet’ten Sinan Tartanoğlu’nun haberine göre, Adalet Bakanlığı’nın talebi ile Başbakanlık, cezaevlerinin çevresinde elektronik haberleşme vericisi veya alıcı olup olmadığının tespiti için frekans tespit – spektrum uzmanlarını sahaya çıkardı. Başta Genelkurmay Başkanlığı çatı davası olmak üzere ülke genelinde 15 Temmuz davalarında yapılan savunmalar, rütbeler yükseldikçe ilgi çekmeye başladı. Tutuklama ve mahkeme süresindeki ifadeler ile mahkeme savunmaları birbirini tutmayınca, itirazlar yükseldi. Hükümete yakın gazetelerde “tek tip savunmalar verilmeye başlandı. Bu dışarıdan talimat alındığını gösteriyor” tezleri dile getirildi.

Son olarak savunmalarla ilgili itiraz, Saray’dan geldi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Suçüstü yakalandıkları halde mahkemelerde şimdi ne diyorlar; ‘Görmedim, duymadım, söylemedim’ diyerek üç maymunu oynayan FETÖ’cüler kendilerini bekleyen acı sondan kurtulamayacaklardır. Siz kime bu oyunu oynuyorsunuz? Bütün belgeler, her şey görüntüler ortada” tepkisini gösterdi. Erdoğan daha önce de “at izi it izine karıştı” uyarısında bulunmuştu.

Bunun üzerine hükûmet teknik bir çalışmanın içine girdi. Edinilen bilgiye göre Adalet Bakanlığı’nın talebi üzerine Başbakanlık, cezaevlerinin çevresinde, sanıkların dışarı ile iletişim kurmasını sağlayacak elektronik haberleşme cihazlarının olup olmadığını aramaya başladı.

Kaçak radyo frekanslarının tespitini yapan spektrum uzmanlarının başta Ankara Sincan ve İstanbul Silivri olmak üzere üst düzey askerlerin tutulduğu cezaevlerinin çevresinde frekans avına çıktığı öğrenildi. Frekans dağıtan vericinin tespiti ile birlikte, vericinin ana kaynağının ve cezaevi içindeki alıcısının belirlenmesi amaçlandı.