Ana sayfa Manşet İHH Gazze’ye yeni ‘Mavi Marmara’ gönderiyor

İHH Gazze’ye yeni ‘Mavi Marmara’ gönderiyor

Anadolu Ajansı, İsrail’in Gazze’deki ablukasına ‘meydan okumak’ için önümüzdeki ay Norveç’ten bir filonun Akdeniz’e doğru yola çıkacağını duyurdu.

PAYLAŞ

TÜRKÇE SİTEDE YER ALMADI
Anadolu Ajansı’nın Türkçe versiyonunda yer almayan ve yalnızca İngilizce olarak servis edilen haber göre ‘Al Awda (Dönüş)’ isimli FFC’ye (Özgür Filo Koalisyonu) ait 6 gemi, 15 Mayıs’ta, İsrail’in kuruluşunun 70. Yılında Gazze Şeridi’ne doğru yola çıkacak.

Filonun yola çıkma amacı, “Bölgedeki İsrail ablukasına meydan okumak” diye açıklandı.

AVRUPA LİMANLARINDA MOLA
Filonun, Gazze’den önce Danimarka, İngiltere, İtalya, İspanya ve Yunanistan’ın da aralarında bulunduğu bir dizi Avrupa limanında konaklayacağı açıklandı.

Anadolu Ajansı’nın İngilizce versiyonuna konuşan İnsani Yardım Vakfı’nın (İHH) başkan yardımcısı Hüseyin Oruç, Gazze’de yaşananları dünyaya duyurmak istediklerini söyledi.

Gazze’ye yeni filo haberi Anadolu Ajansı’nın Türkçe versiyonunda yer almadı.

Oruç, filonun bir amacının da 1948’de İsrail işgali sonrası evlerinden sürülen Filistinlilerin ‘geriye dönüş haklarını’ savunmak olduğunu söyledi.

60 KİŞİ YER ALACAK, HER GEMİYE BİR TÜRK
İHH, filoda yaklaşık 60 kişinin yer alacağı, bu isimlerin sembolik kişiler olmasına dikkat edeceklerini açıkladı.

Her gemide bir Türk vatandaşının bulunacağı, gemiye kimlerin katılacağının henüz seçilmediği de bildirildi.

Organizatörler, filonun Temmuz ayı başında Gazze’ye ulaşacağını öngörüyor.

İHH başkan yardımcısı Hüseyin Oruç, Gazze’ye 60 kişilik ekibin gideceğini açıkladı.

GAZZE’DE BÜYÜK DÖNÜŞ EYLEMLERİ DEVAM EDİYOR
30 Mart’ta Filistinliler, Gazze’nin doğu sınırında 6 hafta sürmesi planlanan ‘Büyük Dönüş’ eylemleri başlattı.

Eylemlerin başlamasından bu yana 35 Filistinli İsrail güvenlik güçleri tarafından öldürüldü.

Birleşmiş Milletler verilerine göre 2016 yılı sonunda 1.3 milyon Gazzeli uluslararası yardıma muhtaç halde yaşamlarını sürdürüyor.

MAVİ MARMARA’DA 10 TÜRK HAYATINI KAYBETMİŞTİ
İHH ve bazı uluslararası dernekler, 2010 yılında yine Gazze’ye filo göndermiş, filodaki Mavi Marmara gemisi İsrail askerlerinin saldırısına uğramış, 10 Türk vatandaşı hayatını kaybetmişti.

ERDOĞAN MAVİ MARMARA’YA “BANA MI SORDUNUZ” DEMİŞTİ
AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, 17 Temmuz 2014 tarihli konuşmasında Mavi Marmara’nın eylemine sahip çıkarak, “Eğer Türkiye’de otorite bizsek biz zaten izni verdik.” demişti.

İsrail’le ilişkilerin düzelmesinin ardından 29 Haziran 2016’da yaptığı konuşmada ise “Siz kalkıp da Türkiye’den böyle bir insani yardımı götürmek için günün Başbakanına mı sordunuz? Biz zaten bugüne kadar Gazze’ye gerekli yardımı yaptık, yapıyoruz. Ama bunları da yaparken, bizler bir yerlere gövde gösterisi olsun diye değil, uluslararası diplomasi içinde yapıyoruz. Bunları davul zurna çalarak değil edebi adabı içerisinde yapıyoruz” şeklinde konuşmuştu.