Connect with us

Sürmanşet

İhraç edilen NATO subayları: Devlet sırrı deniliyor, suçlamalara dair bilgi verilmiyor

Published

on

Türkiye’deki 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Belçika’da NATO’da görev yapan Türk subaylar o gece başlarından geçenleri Euronews’e anlattı. Tasfiye edilen Türk subaylar güvenlik gerekçesiyle yüzlerinin gösterilmemesini istedi. Subaylar bir yıl sonra hala yaşananları sorguluyor.

“Olayı anlamaya çalışırken eşime dedim ki darbeden söz ediliyor ancak bu darbeye benzemiyor. Darbenin böyle yapılmadığını söyledim. Türkiye’de daha önce birçok darbe yapıldı. Gece geç saatlerde yapılıyor, bütün geçiş noktaları kontrol altına alınıyor, bütün medya kuruluşları kapatılıyor. Sabah olunca halkı darbeden haberdar etmek, ve evden çıkılmamasını söylemek için ortada bir tek basın kuruluşu kalıyor. Ancak burada tam tersi oldu. Akşam saat 9-10 gibiydi, herkes dışarıdaydı ve cumhurbaşkanı insanların sokağa dökülmesi için çağrıda bulundu. İlginç bir durumdu. Darbeye benzemiyordu.”

Türk subaylar NATO’nun en üst askeri operasyon karargahı olan SHAPE’te görev yapan yaklaşık 90 askeri personelden 70’inin tasfiye edildiğini söyledi:

“27 Eylül’de 200’den fazla ismin bulunduğu bir liste ortaya çıktı. Daha önce hiç bir şekilde tehlikeli bir durumda olduğumu düşünmüyordum çünkü Brüksel’deydim ve hukuk ilkelerine uyulacağını düşünüyordum. Kendimizi savunabileceğimizi ve darbe girişimine katılmamızın mümkün olmadığını kanıtlayabileceğimizi düşünüyordum. Belçika’da görevimizin başındaydık. Ancak liste yayınlandığında katılıp katılmamamızla ilgilenmedikleri çok açık ve netti. Tasfiyeler yapılıyordu.”

Türk subaylar Brüksel’deki NATO karargahında çalışan 53 kişilik personelden hala görevine devam etmekte olan sadece 3 kişi kaldığını ifade etti:

“Yasal olmayan bir şekilde dönmeniz için size emir veriliyor. Bunun için hiç bir sebep yoktu. Arayınca devlet sırrı deniliyor, suçlamalara yönelik bilgi verilmiyor. Neler olduğuna ve suçlamalara dair hiç bir bilgi verilmedi. Sadece adli süreç yaşandığını, geri dönmemiz gerektiğini söylediler. Hazır olanlar, Türkiye’ye ulaşınca, havalimanında veya Genelkurmay Başkanlığı’nda tutuklandılar. Bütün bunları gördük ve bir yerde durmamız gerektiğini anladık.”

Belçika’da iltica talebinde bulunan Türk subaylar durumun bir an önce açıklığa kavuşturulmasını istiyor:

“Doğruyu söylemek gerekirse o gece neler yaşandığını anlamadık. Bizi en çok üzen bu. O gece neler olduğunu hala bilmiyoruz. Hükümetin söyledikleri ile tecrübeli insanların söyledikleri uyuşmuyor.”

Continue Reading

Spor

3 Avrupa kulübü onu istiyor

Published

on

By

West Ham United, Trabzonspor formasını giyen Okay Yokuşlu’ya resmen talip oldu. Sevilla’nın da Milli futbolcuyla ilgilendiği belirtiliyor. İngiliz ekiplerinden West Bromwich de Okay için gözlemci gönderdi.

Ona ‘Yeni Busquets’ diyorlar

Okay için Yeni ‘Sergio Busquets’ tanımlamasını yapan As gazetesi 23 yaşındaki oyuncunun Sevilla’da Nzonzi’nin yerini alabileceğini yazdı. Gazete Sevilla’nın bu mevki için Genk’ten Norveçli futbolcu Sander Berge’le de ilgilendiğini ancak Belçika ekibinin 15 milyon euro’dan aşağısını kabul etmediğini bildirdi. 

8 milyon euro

Okay Yokuşlu’nun 8 milyon euro’ya transfer edilebileceği de vurgulandı.

Continue Reading

Sürmanşet

Bahçeli’ye, vatandaş olmasına tepki gösterdiği robotun tasarımcısından yanıt geldi

Published

on

By

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Suudi Arabistan’ın geçen yıl robot Sophia’ya vatandaşlık vermesine, “Suudi Arabistan ne yapmak istemektedir?” diye tepki göstermişti; robotun tasarımcısından yanıt geldi.

Sophia, dünyanın en gelişmiş insansı robotlarından. Sohbet edebiliyor, duygularını gösteriyor, dahası tercih yapabiliyor. Hong Kong merkezli Hanson Robotics’in geliştirdiği Sophia, geçtiğimiz ekim ayında ilk vatandaş robot olarak dünyanın gündemine oturmuştu. Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Sophia’ya vatandaşlık vermişti.
 

Devlet Bahçeli’nin tepki gösterdiği robot Sophia Türkiye’ye geliyor

Bu adıma en ilginç tepkilerden biri, MHP Lideri Devlet Bahçeli’den gelmişti; “Suudi Arabistan bir Hollywood yıldızına benzetilen robota vatandaşlık vererek ne yapmak, nereye varmak istemektedir? Nasıl bir hüsran, husumet kutsal topraklarda hâkimiyet kurmuştur?” demişti.

Bahçeli’nin sözlerine ve yapay zekâ teknolojisinin geldiği noktayı, robotu tasarlayan ve şirketin sahibi olan ABD’li mühendis Dr. David Hanson’dan yanıt geldi. Hong Kong’dan Skype aracılığıyla Habertürk’e konuşan Hanson, Bahçeli’nin sözleriyle ilgili şunları söyledi: “Tabii ki Suudi prens adına konuşamam ama bildiklerimi dile getirebilirim. Prens insan hakları konusunda bazı adımlar atmak istiyor, kadın haklarını genişletmeye çalışıyor. Bir robota vatandaşlık vermesi, bu yaklaşımını gösteriyor. Ayrıca Sophia’yı sadece Hollywood’dan, Audrey Hepburn’den değil dünyadaki pek çok kültürden esinlenerek yarattım. Mesela Nefertiti’den, Kanada’daki yerli halk İnuit’lerden, hatta eşimden etkilendim. Kültürler arasında köprü olacak bir robot olmasını istedim. Bu amaçlarımıza korku ve milliyetçilikle cevap veren herkes, yaratıcılığın ve ilerlemenin önünü kesiyor. “

Sophia’yla birlikte nisanda bir etkinlik için Türkiye’ye gelecek olan Hanson, “O ziyarette Bahçeli’yle görüşüp kendisini anlatır mı?” sorusuna şu yanıtı verdi: “Tabii ki. Eğer siyasetçiler yeterince cesursa, Sophia tabii ki onlarla sohbet etmeye açık.”

Continue Reading

Spor

Volkan Demirel dümene geçti

Published

on

By

Aykut Kocaman ile aradaki buzları eriten Volkan Demirel, takımda moralleri yükseltmek için kolları sıvadı.

Deneyimli file bekçisi, her idmanda arkadaşlarına konuşmalar yapıyor.

Volkan, peş peşe gelen 2 yenilgiye rağmen hiçbir şeyin bitmediğini hatırlatıp, “Oynayacağımız 10 maç daha var. Bunların hepsini kazanabilecek kalitedeyiz. Yeni Malatya ve Galatasaray galibiyetleri, biz iyeniden havaya sokar, rakiplere ise güçlü bir mesaj olur. Bize düşen, birlik olup, sahada sonuna kadar mücadele etmek” dedi.

Continue Reading

Çok Okunanlar