Ana sayfa Sürmanşet İki kadın denizci okyanusta kaybolduktan 5 ay sonra kurtarıldı

İki kadın denizci okyanusta kaybolduktan 5 ay sonra kurtarıldı

PAYLAŞ
171025-N-UX013-199 PACIFIC OCEAN (Oct. 25, 2017) USS Ashland (LSD 48) Command Master Chief Gary Wise welcomes aboard Jennifer Appel, an American mariner who had received assistance from Ashland crew members. Ashland, operating in the Indo-Asia-Pacific region on a routine deployment, rescued two American mariners who had been in distress for several months after their sailboat had a motor failure and had strayed well off its original course while traversing the Pacific Ocean. (U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist 3rd Class Jonathan Clay/Released)

Jennifer Appel ve Tasha Fuiaba, isimli denizciler, Hawaii’den Tahiti’ye doğru 3 bin 200 kilometrelik yolculuk için geçen baharda yelken açtı.
Ancak teknelerinin motoru Mayıs ayındaki bir fırtınada bozuldu. İkili yola yelkenle devam etme kararı aldı ancak burada da işler yolunda gitmedi.
Tahiti’ye varmayı planladıkları süreyi iki ay aşınca, yardım çağrısı yapma kararı aldılar.
Ancak en yakın kara parçası yardım sinyallerini alabilecek uzaklıkta değildi. Bir deniz aracının yardım sinyalini yakalaması da aylar sürdü.
Bir Tayvan balıkçı teknesi tarafından tespit edilen yardım çağrısı ABD Deniz Kuvvetleri’ne iletildi. İki kadın, Japonya’nın 900 kilometre güney doğusunda beraberlerindeki köpekleri ile kurtarıldı.

‘Hayatımız kurtuldu’

Kurtarma anları ABD Deniz Kuvvetleri tarafından görüntülendi ve Youtube üzerinden paylaşıldı.
Jennifer Appel isimli denizci o anları, “Hayatımız kurtuldu. Yaşadığım tam bir rahatlamaydı” diye anlattı.
Bu kadar ay süresince hayatta kalabilmelerinin, yanlarına bir yıl yetecek kadar yiyecek almaları ve su arıtıcı taşımaları sayesinde olduğu açıklandı.