Connect with us

Dünya

İki kardeşten ‘mayın temizleyici’ insansız hava aracı

Published

on

Kardeşler, mayınlı araziler nedeniyle yanlış bir adımın hayatlarını sonlandırabileceğini biliyorlardı. Massoud, “Okula yürüdüğümüzde, takip ettiğimiz özel bir yol vardı. Aksi takdirde mayınlı bir bölgede havaya uçabilirdik.” ifadelerini kullanıyor. Mayınların üretimi ve kullanımı ucuz olmasına rağmen, çıkarılması yavaş ve pahalı bir süreç. Tahmini verilere göre dünya genelinde 110 milyon kadar olan mayın çöpleri, yılda 15 ile 20 bin kadar insanın ölümüne neden oluyor. Onların arasında yaşayan Massoud, “Bu, zihinsel bir hastalıkla yaşamak gibi. Korku her zaman zihninizde.” diyerek duygularını ifade ediyor.

Hassani ailesi Hollanda’ya taşındıktan sonra, iki kardeş, çocuklar için geliştirdikleri ve rüzgâr enerjisiyle çalışan bir karides oyuncağına dayanarak bir anti-mayın cihazı yaptılar. Mine Kafon (Mayın Patlatan. “Kafon” Dari dilinde patlatmak anlamına geliyor.) bir mayın bölgesinden geçebilir ve üzerinden geçtiği mayınları patlatabilir. Böylece güvenli bir yol belirlemiş olur. Pratik olmaktan ziyade kavramsal olmasın rağmen, proje büyük başarı yakaladı. Öyle ki, 2012’de New York Modern Sanat Müzesi’nde bir tanesi satıldı.

Hassani kardeşler, sonraki iki yılı gerçek dünyaya etkisi olmasını umdukları bir araç tasarlamak için harcadı: Mayın avlayan bir dron. Otonom helikopter, üç adımlı bir süreçten geçiyor: Bölgeyi haritalıyor, mayınları tespit ediyor ve onları yok ediyor. Kardeşler, Mayın Patlatan Dron’un var olan teknolojilerden 20 kat daha hızlı mayın temizleyeceğini iddia ediyor. Tek bir mayının elle çıkarılması 300$’dan 100$’a kadar mâl olabilirken tek bir dron 1100$ maliyetinde ve tüm mayınlı bölgeyi temizleyebiliyor.
Hassani kardeşler bunlardan binlercesini dağıtarak 10 yıl içinde kara mayınlarını ortadan kaldırmayı umuyor.

Nasıl Çalışır?
Mayın Patlatan Dron üç aşamada çalışıyor ve her bir aşama için ayrı bir robot eklentisi kullanıyor.
Haritalayıcı: 3 boyutlu bir kamera, GPS ve bir bilgisayar kullanarak dron bölgeyi haritalıyor ve verilen bölgeyi hassas bir ızgaraya çeviriyor.
Detektör: Algılayıcılar ve geri çekilebilir kol, metal detektörü zeminden 3,81 cm yukarda tutuyor. Böylece mayınlı bölgeler coğrafi olarak etiketleniyor.
Patlatıcı: Tutucu bir kol her bir mayına küçük bir fünye yerleştirir. Dron daha sonra patlayıcıları uzaktan tetikler.

Continue Reading

Dünya

IŞİD militanlarının tecavüzünden doğan binlerce çocuk ölüme terk edildi

Published

on

By

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri’nin Çatışma Bölgelerinde Cinsel Şiddet Özel Temsilcisi Pramila Patten, Irak’a yaptığı 8 günlük ziyaretin ardından BM Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, terör örgütü DEAŞ militanlarının elinden kurtulan kadınlar ile kız çocuklarının maruz kaldığı cinsel şiddet olaylarına dikkati çekti.

Bağdat, Erbil ve Musul’da hükümet yetkilileri, sivil toplum örgütü temsilcileri, dini liderler ile DEAŞ’ın elinden kurtulan kadınlar ve kız çocuklarıyla görüşmeler yaptığını belirten Patten, “Sağ kalanların yürek burkan hikayelerini ilk elden dinledim.” dedi.

Ülkede bin 500’ü kadın ve kız çocuğu olmak üzere 3 bin 154 Ezidi ile 600’ü kadın, 250’si çocuk Türkmen ve Şii bin 200 kişinin hala kayıp olduğunu aktaran Patten, DEAŞ militanların tecavüzleri sonrası doğan çocukların toplumda kabul görmediğini vurguladı.

Patten, “Tecavüz sonrası doğan birçok çocuk terk ediliyor. Bazı dini liderler empati gösterse de kabile liderleri tecavüzden doğan çocukları kabul etmede büyük bir isteksizlik sergiliyor. Musul’da yetkililer terk edilen binlerce çocuk için yetimhane açmak zorunda kaldıkları bilgisini verdi.” diye konuştu.

Continue Reading

Dünya

ABD’de silahlı saldırgan 3 kişiyi rehin aldı

Published

on

By

ABD’nin California eyaletine bağlı Napa bölgesinde, Gaziler Evi’nde silahlı saldırı meydana geldi. Siyah zırh giyen saldırgan üç kişiyi rehin aldı. Silah sesleri üzerine bölgeye çok sayıda polis ve ilk yardım araçları sevk edilirken; olayda şimdiye kadar ölen ya da yaralanan olmadığı belirtildi.

Görgü tanıkları 30 kez silah sesi duyduklarını aktarırken, olayda ölü yada yaralı olup olmadığı şimdilik açıklık kazanmadı. Polis yetkilileri halka aktif silahlı saldırı bölgesinden uzak durma çağrısı yaptı.

ABC7 muhabiri Wayne Freedman, polisin saldırganın kimliğini bildiğini ancak basında paylaşmadığını aktardı. Polis ile saldırgan arasında karşılıklı silah atışları yapıldığını belirten Freedman, şüphelinin müzakerecilerle iletişime geçmeyi de reddettiğini ifade etti. 

Continue Reading

Dünya

Suriye: Türkiye’nin işgaline karşı ülkenin her bir parçasını savunmakta tereddüt etmeyeceğiz

Published

on

By

Suudi Arabistan, Katar ve Körfez ülkelerinin bir kısmının terör örgütlerine mali destekte bulunduklarını belirten Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi, Türkiye’nin de on binlerce teröriste sınırlarını açtığını ve onları silahlandırdığını iddia etti. Caferi, Suriye’nin ‘Türkiye’nin işgaline’ karşı ülkenin her bir parçasını savunmak için her şeyi yapacağını söyledi.

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA’da yer alan habere göre, Rus haber ajansı Sputnik’e konuşan Caferi, Türkiye’nin on binlerce teröristin sınırlarından geçmesine izin vererek terörü desteklediğini savundu. Türkiye’nin teröristleri silahlandırdığını, mali destek verdiğini ve topraklarında eğitim kampları kurduğunu iddia eden Caferi, aynı zamanda da teröristlerin zehirli kimyasallara ulaşmasına izin verildiği iddiasında bulundu.

Türkiye’nin Suriye’nin kuzeybatısındaki Afrin’de gerçekleştirdiği Zeytin Dalı Harekâtı’yla ilgili de konuşan Caferi, “Suriye, topraklarının her bir parçasını savunmak konusunda tereddüt etmeyecektir. Silahlı terör örgütlerinden de gelse; Türk, Amerikalı ya da İsrailli güçlerin işgali de olsa…” ifadelerini kullandı. (Kaynak: Sputnik)

Continue Reading

Çok Okunanlar