Ana sayfa Manşet İki MİT yöneticisinin kaçırıldığı iddiasında Ankara sessiz

İki MİT yöneticisinin kaçırıldığı iddiasında Ankara sessiz

PAYLAŞ

İki MİT yöneticisinin PKK tarafından alıkonulduğu bilgisini ilk olarak Talabani liderliğindeki Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) Sözcüsü Sedi Ahmet Pire paylaştı.

NTR TV’ye konuşan Pire, konuyu Türkiye’nin KYB’nin Ankara Bürosu’nu kapatmasıyla ilgili soruya cevap verirken açıklamıştı. Pire şöyle konuşmuştu:

“Türkiye’den gelen aralarında üst düzey görevlilerin de bulunduğu bir operasyon timi, PKK yöneticilerine suikast hazırlığı yaparken örgüt tarafından yakalandı. Ankara büromuz bu nedenle kapatıldı. Sorunu çözmek için Türkiye Dışişleri Bakanı ile görüştük, girişimlerimiz devam ediyor”

Olay 1 ay gizli kaldı

Sedi Pire’nin bu ani açıklamasından sonra kaçırılma olayını PKK’nın da gizlediği ortaya çıktı. Pire’nin açıklamasından sonra konu Kürt medyasına yansıdı ve ilk doğrulama PKK’nın yayın organı ANF’den geldi.

ANF’ye göre Milli İstihbarat Teşkilatı’nın, PKK masasında görevli üst düzey iki yöneticisi Cemil Bayık ya da başka bir PKK’lı üst düzey yöneticiye suikast hazırlığı yaparken tuzağa düşürülmüş ve Süleymaniye civarında esir alınmışlardı.

Bu haberin ardından olayın 1 ay önce yaşandığı yine Kürt medyasına yansıdı. Konuyu tarafların ikisinin de bir süredir duyurmadıkları böylece ortaya çıktı.

PKK adına konuştu

ANF’deki haberin ardından PKK adına ilk resmi doğrulama ise üst düzey bir isimden geldi. KCK Genel Başkanlık Konseyi üyesi Diyar Xerîb, MİT’in bazı elemanlarının kendileri tarafından alıkonulduğunu doğruladı. Rojnews haber ajansına konuşan Xerîb, “Türkiye yakaladığımız kişileri şimdiye kadar medyanın önüne çıkartmadığımız için memnun olmalı. Onları şimdi basının önünde çıkarıp isimlerini yayınlayabiliriz” dedi.

Cemil Bayık doğruladı

MİT’in suikast planının hedefinde olduğu iddia edilen KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık, olayı News Channel’da doğruladı. “Ülkeden” programına konuşan Bayık: “Bizim bilgilerimiz var. Erdoğan-Bahçeli, MİT ve Özel Harp Dairesi eliyle yönetimimize yönelik bir takım eylemler geliştirmek istiyor. Kaçırmadır, suikasttır kısaca yönetimini imha ederek Hareketi tasfiye etmek ve Kürt soykırımını gerçekleştirmek istiyor, kaderini de buna bağlamış.”

Bayık, KYB sözcüsü Sedi Ahmed Pire’nin “PKK iki MİT yöneticisini esir aldı” açıklamalarına atıfta bulunarak, “ Sayın Sedî Ehmed Pîrê’nin açıklamaları doğrudur. Hem KDP alanında hem KYB alanında MİT’in ve Özel Harp Dairesi’nin yönetimimize yönelik bir takım planlamaları, örgütlenmeleri var. Eylemler gerçekleştirmek için bir takım gruplar örgütlemişler. Fakat Sayın Sedî Ehmed Pîrê, KYB’nin buna dâhil olmadığını açıklıyor. Sanıyoruz öyledir.” dedi.

PKK kanadına göre olay büyük bir komploydu ve amacı KYB bölgesinde böyle bir suikast yaptırarak KYB ile PKK’yı yani Kürt güçlerini birbirine düşürmekti. Cemil Bayık, News Channel’daki açıklamasında uzun uzun bu konu üzerine durdu.

Olayın tüm detayları yayınlandı

Olay bununla da sınırlı kalmadı ANF, iki MİT yöneticisinin görüntülerinin yayınlanabileceğine işaret eden bir haber yaparken, olayın gerçekleşme biçimi ve tüm sürecini okuyucularıyla paylaştı.

ANF’ye göre suikast için Süleymaniye seçilmişti ve hedefte Cemil Bayık vardı. Ancak MİT, operasyon yapmak isterken PKK durumu fark etmiş ve MİT yöneticilerin izlemeye almıştı. Süleymaniye ve Kandil bölgesi yakınlarındaki Dukan Barajı civarında iki yönetici karşı bir operasyonla kaçırıldı.

ANF’deki habere göre KCK Genel Başkanlık Konseyi Üyesi Diyar Xerib, ‘başlarına çuval geçirip basına gösterebilirdik’ dedi. MİT yöneticilerinin yakalandıkları esnada PKK tarafından başlarına torba geçirildiği belirtiliyor.

Yine ANF’ye göre her iki MİT yöneticisinin bölgede PKK’ye karşı faaliyet yürüten MİT şubelerinin sorumluları oldukları ve doğrudan Hakan Fidan’a bağlı çalıştıkları iddia ediliyor. ANF, kaçırılan MİT yöneticilerinin üzerinde diplomatik pasaport bulunduğunu da belirtiyor.

Konuya son olarak değinen ise Yeni Özgür Politika’dan Hüseyin Ali oldu. Ali şöyle yazdı:

“Türkiye ve Kürdistan’ın bazı yerlerinde kağnı arabaları vardır. Öküzlere ot tutulur, öküz ota boynunu uzattığında boyunduruğa koşulur. MİT üyeleri de böyle birden kafalarında torbayı görmüşlerdir. Tayyip Erdoğan’ın ucuz başarı ve sansasyonlarla iktidarını ayakta tutmanın kurbanı olmuşlardır. Aslında bu iki MİT’çi şahsında PKK’nin eline düşen Tayyip’tir. İki yöneticisini böyle yakalatan bir istihbarat örgütü bitmiştir.”

Ankara sessiz

Tüm bu iddialara karşı Ankara sessiz. Ancak KYB’nin Türkiye ofisinin kapatılması Ankara’nın tepkisi olarak görülebilir. Çünkü KYB’nin resmi sözcüsü ofislerinin kapatılmasını “MİT yöneticilerinin Süleymaniye’de kaçırılmış olması nedeniyle Türkiye’nin tepkisi” olarak özetledi.

Ofisi kapatılan ve sınır dışı edilen KYB Ankara Temsilcisi Behroz Gelalî, ise MİT’çilerin serbest bırakılması konusunda PKK’ya çağrı yaparak “Biraz daha gerçekçi olunmalı, PKK Güney Kürdistan’ın durumunu gözönünde bulundurarak hareket etmeli.” dedi.