Connect with us

Genel

İkinci bir emre kadar taziyeler izne bağlandı

Published

on

Silvan Belediyesi kayyumu, ilçedeki tüm taziye evlerinin anahtarlarını belediyede topladı. Taziye kurmak isteyen ailelere artık izin almak zorunda.

İzin ancak muhtarların kefil olması halinde veriliyor. Çatışmalarda hayatını kaybeden PKK’lı ailelerine “yasak” olduğu gerekçesiyle taziye evi verilmiyor.

Silvan Belediyesi’ne kayyum olarak atanan Adem Çelik, belediyeye ait olsun olmasın tüm taziye evlerinin anahtarlarını belediyede topladı.

27 Haziran’da Bingöl’ün Karlıova kırsalına yapılan hava saldırısında yaşamını yitiren PKK’lı Ozan Tatlı’nın ailesi yaklaşık 6 ay sonra aldıkları cenazelerini Yeniköy Asri Mezarlığı’nda toprağa verdikten sonra Silvan’da taziyelerini kurmak için taziye evi talebinde bulundu. İlçedeki tüm taziye evlerinin anahtarlarının kayyum tarafından toplandığını öğrenen aile, belediyeden talepte bulundu. Ancak “yasak” olduğu gerekçesiyle aileye taziye evi için yer verilmedi.

Aile izinle taziyeye tepkili

Taziyelerini evlerinde kabul eden aile duruma tepkili. Tatlı’nın abisi Fırat Tatlı, kardeşinin cenazesini almak için yaşadıkları zorluklardan sonra şimdi de yasını tutmalarına izin verilmediğini belirterek, “Kardeşim yaşamını yitirdikten sonra yaklaşık 6 ay Malatya Adli Tıp Kurumu’nda tutuldu. Aylarca verdiğimiz mücadele sonunda cenazesini alabildik. Cenazemizi dinimizin gereklerine göre toprağa verdiğimiz için tam sevinecektik ki bu defa taziyesini kurmamıza izin vermediler. İlçedeki tüm taziye yerlerinin anahtarları kayyum tarafından toplanmış. Başvuru yaptık ancak yasak olduğu gerekçesiyle anahtar vermediler. Mahallede bulunan kahvede taziyeleri kabul etmek istedik kahve sahiplerini ceza kesmekle tehdit ettiler. Biz de kimseyi zor durumda bırakmamak için kendi evimizde taziyeleri kabul etme kararı aldık” diye konuştu.

Taziye evini mahalleli yaptırmıştı

Cenazeye dahi saygı duyulmamasına isyan eden Tatlı, “Elhamdülillah hepimiz Müslümanız. Şu yaptıklarının Müslümanlıkla hiçbir alakası yok. Bugün evin içinde misafir ağırlamak zorunda kalıyoruz. Az önce misafirlerimiz namaz kılmak istediği için odayı boşaltmak zorunda kaldık. Taziye yeri olsaydı herkes rahat rahat mescitte namazını kılabilirdi” ifadelerini kullandı.

Taziyelerin kayyumun iznine bağlandığına dikkat çeken Tatlı, “Mahallelilerin kendi imkanlarıyla yaptırdıkları taziye evlerini kendi mallarıymış gibi kullanıyorlar. Kayyum bütün anahtarları toplamış, taziye kurmak isteyen aileler başvuruyor. Önce mahalle muhtarını çağırıp aileye kefil olmalarını istiyor. Muhtar kefil olmazsa taziye yeri verilmiyor” dedi.

Continue Reading

Genel

Ankara’da otopark 24 saat bir lira

Published

on

By

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna’nın talimatıyla başkentteki belediyeye ait otoparkların hepsi 24 saat boyunca 1 lira olacak, bir saatlik parkın ise ücretsiz olacağı belirtildi.

Sabah gazetesinin haberine göre, Büyükşehir Belediye Meclisi’ne sunulacak önerinin onaylanması durumunda Mogan ve Göksu gibi mesire alanları da bu tarifeden hizmet verecek.

Amaç trafik akışını kolaylaştırmak”

​Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Tuna, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Belediyeye ve belediye şirketlerine ait bütün otoparklar 1 saate kadar ücretsiz olacak. 1 saatten sonrada 24 saat boyunca 1 TL olacak. Biz vatandaşlarımızın otopark alışkanlığını sağlamak istiyoruz. Bu şekilde yollardaki araç trafiğinin olmayacağı düşünüyoruz. Otoparklardan gelir elde etmekten ziyade trafik akışına kolaylık sağlamak amacıyla böyle bir girişimimiz var. Bu uygulama açık otoparklar, kapalı otoparklar gibi bütün otoparkları kapsıyor. Özel şahıslara ait otoparklar bu uygulamanın dışında olacak. Biz kararı imzaladık. Ankara Büyükşehir Belediye Meclisimiz de uygun görürse gerçekleşmiş olacak” ifadelerini kullandı.

Continue Reading

Genel

Binlerce kadın sokaklarda: Yaşasın feminist mücadelemiz!

Published

on

By

8 Mart Kadınlar Günü’nde İstanbul’da binlerce kadın,  bu yıl 16’ncısı yapılan Feminist Gece Yürüyüşü’nde bir araya geldi. Beyoğlu’na gelen binlerce kadın, sloganlar, zılgıtlar, düdükler ve halaylar eşliğinde taleplerini dile getirdi.

Her yıl 8 Mart’ta İstanbul’da geleneksel olarak olarak yapılan Feminist Gece Yürüyüşü başladı. ‘Gündüzleri de geceleri de istiyoruz’ diyerek Taksim Meydanı’ndan Tünel’e İstiklal Caddesi boyunca yürüyüşe başlayan kadınlar, kadına yönelik şiddeti, cinsel istismarı, çocuk istismarını protesto ediyor.

Mor bayraklar, dövizler ve pankartlar taşıyan hemen her kesim ve yaştan binlerce kadın, sıklıkla “Yaşasın feminist mücadelemiz”, “Jin, jiyan, azadi,” (kadın-yaşam-özgürlük) “Sokakları da, meydanları da terk etmiyoruz”, “İtaat etmiyoruz” ve “İsyan” sloganlarını atıyor.

Yürüyüşe, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu da katıldı.

 

Continue Reading

Genel

İçişleri Bakanlığı’ndan ‘kayıp silah’ açıklaması

Published

on

By

Bakanlığın resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda, kayıp silah sayısına ilişkin bilgi verildi

İçişleri Bakanlığı’nca, 2017 Yılı İdare Faaliyet Raporu’nda yer alan 106 bin 740 kayıp silah sayısının, 1944’ten 2017’nin sonuna kadarki 73 yılda kaybolan silah sayısını ifade ettiği bildirildi.

Bakanlığın resmi Twitter hesabından yapılan paylaşımda, kayıp silah sayısına ilişkin bilgi verildi.

Paylaşımda şu ifade kullanıldı:

İçişleri Bakanlığı 2017 Yılı İdare Faaliyet Raporu’nda 106 bin 740 olarak yer alan kayıp silah sayısı, 1944 yılından 2017 yılının sonuna kadarki 73 yıllık süreçteki toplam kayıp silah sayısını ifade etmektedir.

Kamuoyuna duyurulur 

Continue Reading

Çok Okunanlar