Ana sayfa Politika İkinci tur oylamada ilk 7 madde kabul edildi

İkinci tur oylamada ilk 7 madde kabul edildi

PAYLAŞ

Meclis Genel Kurulu’nda 61’inci birleşim 2’nci oturum açıldı. Anayasa değişikliğinin 2. tur görüşmelerine tamamlandı. İkinci turda, teklifin tümü ve maddeleri üzerinde görüşme açılmadı, konuşmalar yapılmadı, sadece maddeler üzerinde verilen değişiklik önergeleri görüşülerek maddeler oylandı.

Oylamalarda ilk madde 345 oyla, ikinci, üçüncü, dördüncü, beşinci ve altıncı madde 342 oyla, yedinci madde 340 oyla kabul edildi.

1. madde ile yargı yetkisinin bağımsız ibaresinin yanına ‘tarafsız’ ifadesi ekleniyor. 2. madde ile TBMM’deki milletvekili sayısı 550’den 600’e çıkarılıyor. 3. madde, milletvekili olabilme yaşını 25’ten 18’e indiriyor. “Yükümlü olduğu askerlik hizmetini yapmamış olanlar,” ibaresi ise “askerlikle ilişiği olanlar,” şeklinde değiştiriliyor. 4. madde ile TBMM seçimleri 4 yılda değil, 5 yılda bir yapılacak. 5. maddenin kabul edilmesiyle Meclisin, Bakanlar Kurulunu ve bakanları denetleme yetkisi kaldırılıyor. 6. madde, milletvekillerinin yürütme organlarına soru sorma ve gensoru verme yetkisini kaldırıyor. 7. madde, Cumhurbaşkanlığı adaylığı ve Cumhurbaşkanı seçiminin nasıl gerçekleştirileceğini düzenliyor.