Ana sayfa Editörden İktidara yakın yazarların hedefinde Almanya var

İktidara yakın yazarların hedefinde Almanya var

PAYLAŞ

Die Welt muhabiri Deniz Yücel’in Türkiye’de tutuklanması ve bazı AKP’lilerin düzenleyecekleri mitinglere getirilen yasakların ardından Almanya, iktidara yakın gazetecilerin hedefine oturdu.

Star Yazarı Nuh Albayrak, “Almanya’nın, bir teröristi bahane ederek Türkiye’ye karşı sergilediği küstah tavır sinsi bir savaşın finalidir. Ayrıca Almanya varken, AB’ye üye olabileceğimizi zannedenlerin aklına şaşarım.” dedi. Albayrak yazısında ayrıca, Almanların ülkeleri söz konusu olduğunda milyonları kesmekte tereddüt etmeyen ırkçı canavarlar olduklarını söyledi.

Daha önce, Erdoğan’ın Almanya’daki bir mitingde uydu vasıtasıyla konuşmasının engellendiğini hatırlatan Karar Yazarı Hakan Albayrak ise Almanya’nın kendi ayağına sıktığını iddia etti. Albayrak yazısında şu ifadeleri kullanı: “Avrupa Birliği’ndeki derin çatlaklar ve Amerika Birleşik Devletleri’nin Avrupa’yla zıtlaşma temayülü, Almanya’yı, orta ve uzun vadedeki belirsizliklere karşı alacağı tedbirleri belirlerken, ister istemez içli dışlı olduğu Türkiye gibi mühim bir ülkeyle iyi münasebetlerini korumayı stratejik bir hedef olarak önüne koymalıydı. Alman devlet aklından bu beklenirdi. Ne var ki bunun tam tersini yapıyor Almanya.”

Konuşmanı engellenen Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın “Almanya kendisine yeni Berlin Duvarları örüyordu ve bundan en çok kendisi zarar görecek” sözlerini hatırlatan Akşam Yazarı Markar Esayan yazısında, “Avusturya ve Almanya gibi ülkelerin birtakım sudan gerekçelerle ifade özgürlüğünü bakan ve hatta Cumhurbaşkanımız düzeyinde engellemesi demokrasiyle doğrudan çatışan bir durumdur. Ama bunu Avrupalı ülkeler yaptığında hiçbir anlamlı itiraz gelmemekte.” ifadelerini kullandı.

Almanya’ya bir tepki de Yeni Şafak yazarı Yasin Aktay’dan geldi. Aktay Almanya’yı PKK ve Cemaat’le aynı safta yer almakla suçladı: “Almanya bir tercih yapıyor, doğru. Bu tercihiyle FETÖ ve PKK ile yanı safta yer alıyor. Onların Almanya’daki faaliyetlerine, barınmalarına göz yumarken, Türkiye’deki durumlarını iyileştirme çabalarından da geri durmuyor. Sebeplerini Türkiye olarak elbette anlamakta zorlanıyoruz. Almanya bunu neden yapıyor? diye soruyoruz, sormaya da devam edeceğiz.”