Ana sayfa Editörden “İktidarın değişmeyeceğini bilen seçmen, referandumu, partisini uyarmak için kullanabilir”

“İktidarın değişmeyeceğini bilen seçmen, referandumu, partisini uyarmak için kullanabilir”

PAYLAŞ

Hürriyet Yazarı Mehmet Yılmaz, referandum ekonomi ilişkisini günmdemine taşıdı. AKP seçmeninin yüzde 22’sinin, MHP seçmeninin ise yüzde 78’inin ekonominin kötüye gittiğini düşündüğünü söyleyen Yılmaz’a göre, bu durumun referandumda sandığa yansıma ihtimali çok yüksek.

Mehmet Yılmaz’ın yazısının ilgili kısmı şöyle:

AKP’ye oy verenlerin yüzde 22’si, ekonominin önümüzdeki bir yıl içinde daha da kötüye gidebileceğini düşünüyor. MHP seçmeninin yüzde 78.9’u refah düzeyinin düştüğünü söylüyor, yüzde 80’i kötü yönetildiği kanısında.
“Evet” cephesindeki AKP seçmeninin beşte 1’i, MHP seçmeninin ise onda 8’i hayatından memnun değil, gelecekle ilgili karamsar fikirlere sahip. Ve bunun referandumda, sandığa yansıma olasılığı da çok yüksek.
AKP’nin oyunu arttırdığı seçimler öncesinde ekonominin büyüdüğünü, refahın arttığını hatırlayalım. İşsizliğin tavana vurduğu, gelecek beklentisinin kötüleştiği bir ortamda, AKP seçmeni partisine bir “uyarı” vermek isteyebilir.
Çünkü onlar da biliyor ki bu referandum, seçimden farklı. Evet de çıksa, hayır da çıksa iktidar değişmeyecek. İktidarın değişmeyeceğini bilen seçmen, referandumu, partisini uyarmak için kullanabilir.

Yazının tamamı için…