Ana sayfa Manşet ‘İktidarın politikalarına göre pozisyon almayacağız’

‘İktidarın politikalarına göre pozisyon almayacağız’

PAYLAŞ

Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında çıkarılan 668 Nolu Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan televizyon ve radyo çalışanlarının bir araya gelerek oluşturduğu 1HaberVar Platformu Cumhuriyet Savcılıklarınca soruşturma kıskacına alındı. Önceki gün hakkında “terör propagandasından” soruşturma başlatılan Platform çalışanları duruma tepkili

1HaberVar Platformu hakkında “Basın yayın yoluyla PKK propagandası” yaptığı iddiasıyla başlatılan soruşturmada yer alan suçlamaların skandal olduğunu dile getiren editör İbrahim Aslan, “Haberciliğimiz sorgulanıyor. İktidarın politikalarına göre pozisyon alan gazeteciler değiliz” dedi. Soruşturma dosyasına göre HDP bir terör örgütü ve HDP haberini yapmak ise terör propagandası.

Soruşturma kapsamında 16 Nisan referandumundan bu yana 1HaberVar’ın adım adım takip edildiği de ortaya çıktı. Savcılık tarafından platformda yayınlanan program, basın açıklaması, miting ve çeşitli etkinliklerden oluşan 99 video, soruşturma dosyasına “delil” olarak konuldu.

HDP haberi yapmak terör propagandası sayıldı

Soruşturma açılmasını değerlendiren 1HaberVar Platformu Editörü İbrahim Aslan, soruşturmanın 16 Nisan referandumu kapsamında HDP’nin bölgede yürüttüğü Hayır kampanyası ve 21 Mart Newrozu’na ait görüntüler üzerinden başladığını ve siyasi partiler ve sivil toplum örgütlerinin yaptığı açıklamalar üzerinden yürütüldüğünü söyledi.

Aslan, soruşturmada HDP’nin “örgüt” olarak gösterildiğini ve platformun buna ilişkin haberler yapmasından dolayı “PKK/KCK propagandası” yapılmasının skandal olduğunu ifade etti. HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ’ın tutuklanması ve milletvekilliğinin düşürülmesine ilişkin yapılan basın açıklamasına dair haberin de “suç delili” olarak gösterildiğine dikkat çeken Aslan, “HDP’nin ‘örgüt’ olması, bizim ise basın üzerinden ‘propaganda’ yapmamız ilginç. Bütün ajans ve televizyonlar bu haberi yayınladı” dedi.

‘Haberciliğimiz sorgulanıyor’

Suçlama konusu olan 99 video içerisinde programlarına konuk kişinin kullandığı “Kürdistan” ve yine HDP’nin Yüksekdağ’ın milletvekilliğinin düşürülmesi sonrası yaptığı basın açıklamasında sarf edilen “Siyasi irademizdir” kelimelerinin de suç sayıldığını dile getiren Aslan, “O kişilerin yaptığı açıklamalar ifade özgürlüğüdür. Sorgulanan ya da soruşturma konusu, bizim yaptığımız habercilik. Bunun referandum süreci ile başlatılması, basında ‘tek ses’ anlamına geliyor” diye tepki gösterdi.

‘İktidarın sesi dışındaki herkes suçlu’

2 yıldır ülkede yaşanan çatışmalı ortamla birlikte muhalif basına yönelik baskılar sonucunda 28 Eylül 2016 tarihinde kapatılan radyo ve televizyonların kapatıldığını hatırlatan Aslan, “Biz işsiz kalan gazeteciler bir araya gelerek, platformu kurduk. Çünkü iktidarın sesi dışında bir ses vermeyen medya oluşturulmaya çalışılıyordu. Bunun dışında ses olan herkes suçlu olarak gösteriliyor. İktidarı eleştirenlerin haberini yaptığınız zaman, suçlu, ‘örgüt üyesi’ ya da ‘örgüt propagandası yapmak’ olarak suçlanıyorsunuz” dedi.

‘Ötekilerin sesi olmaya çalışıyoruz’

Gazetecilerin iktidarı denetlemek, toplumun sesini iktidara duyurabilmek ve kamuoyu yaratmakla sorumlu olduğunu hatırlatan Aslan, şunları söyledi: “Türkiye’de bir yargı sürecinden söz edilemez. KHK ile yönetilen bir ülkedeyiz. Yargı siyasetten bağımsız değil. Yargılama konusu yapılan her şey, iktidar politikalarını eleştiriyorsanız, sizi ‘terör örgütü üyesi’ derecesine düşüyor. İktidar dışında ses istenmiyor. 1HaberVar olarak ötekilerin sesi olmaya çalışıyoruz. Gazetecilik etiğini uygulamaya çalışıyoruz.”
‘İktidarın politikalarına göre pozisyon almayız’

Muhalif basının hedef haline gelmesini “İktidarın politikalarına göre pozisyon alan gazeteciler değiliz” şeklinde değerlendiren Aslan, “İktidarın borazanı değiliz. Bölgede mağduriyet, sivil ölümler var. Bunlara göz kaparsanız, ödüllendirilirsiniz. Ama onun karşıtı olduğunuz durumda soruşturmaların hedefi olursunuz” ifadelerini kullandı.

Ülkede 100 yıldır süren Kürt sorununun gündeme getirilmesinin rahatsızlık yarattığına işaret eden Aslan, “Ülkedeki gerçeklerin gündeme gelmesi istenmiyor. Ülkede bütün kesimlere yönelim var, biz de bir parçasıyız. Tek sesin dışına çıktığınızda, sesiniz kısılıyor. Ancak biz gazetecilikten taviz vermeyeceğiz” diye ekledi.