Ana sayfa Ekonomi İlaç devi: Piyasada ilaç bulamayacağımız dönem yaklaşıyor!

İlaç devi: Piyasada ilaç bulamayacağımız dönem yaklaşıyor!

PAYLAŞ

Türkiye erken seçime doğru giderken ekonomideki gidişat alarm veriyor. Özellikle Türk Lirası’nın değer kaybetmesiyle dolar rekor üstüne rekor kırıyor.

Doların aşırı bir şekilde yükselmesi ise cebimizden her bir kuruşun günden güne erimesi anlamına geliyor. Türkiye’de üretim son yıllarda düştü. Pek çok şey ithal ediliyor. Tarımdan ilaç sektörüne ithal edilen her ürünün fiyatı da dolar kuru üzerinden hesaplandığı için fiyatlar da yükseliyor haliyle.

İlaç sektörü de bu konuda sıkıntı yaşayan sektörlerin başında geliyor. Dün 1 milyar TL’lik yatırım hamlesini açıklamak üzere basın mensupları ile bir araya gelen Abdi İbrahim Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Barut, “Kurdan en çok etkilenen bir inşaat, bir de ilaç. Kur sektörü zorluyor. Biz fedakarlığa devam ederiz, ama ithal ilaçlarda bir süre sonra yokluklar başlayabilir” dedi.

Dünya gazetesinden Özlem Ermiş Beyhan’ın haberine göre Türkiye’de piyasada satılan ilaçların halen yüzde 55’i ithal. Özellikle biyoteknoloji, göz ve kanser ilaçlarında piyasada ilaç sıkıntısı oluşması tehlikesi var. Hatta Nezih Barut’un ifadesine göre bazı göz ilaçlarında bu durum yaşanmaya başladı.

Barut, kârlılıkta bugünden daha kötü bir döneme tanık olmadığını belirterek, “Biz bu işi sevdiğimiz için yapıyoruz. 3. nesil sanayiciyiz, ülkemize karşı sorumluluğumuzu cesaretle yerine getiriyoruz. Ancak ilacı ithal edenler zarar etmeye ne kadar dayanabilir. Bu yapı sürdürülemez” diyor.

İlaç sektöründe fiyatlama 1 euro 2.68 TL üzerinden hesaplanıyor. Bunun üzerine SGK bir de iskonto uygulatıyor. Nezih Barut, kurun geldiği bu seviyenin şirketlerin kârını erittiğini, Abdi İbrahim’in global ligdeki pozisyonunu da ilk 100’ün gerisine düşürdüğünü paylaşıyor.

Barut, ilaçta yokluklar başlarsa enflasyonu etkileyeceği için ilaç fiyatlarını artırma değil, ama SGK’nın iskonto oranında bir düşüş yoluna gidilebileceğini belirtti.