Ana sayfa Gündem İlaçları verilmeyen tutuklu yoğun bakıma kaldırıldı

İlaçları verilmeyen tutuklu yoğun bakıma kaldırıldı

İskenderun Cezaevi'nde tutuklu kanser hastası Muhsin Kızılkan'ın ilaçları verilmediği için hastaneye kaldırıldı. Savcılık Kızılkan'ı ailesinin görmesine izin vermiyor.

PAYLAŞ

Cezaevlerindeki hak ihlalleri ve keyfi baskılar artarak sürüyor. İskenderun Cezaevi’nde tutuklu bulunan Muhsin Kızılkan’ın ilaçlarını kullanmasına izin vermeyen cezaevi yönetimi insan haklarını işhlal etmeyi sürdürüyor.

İskenderun T Tipi Kapalı Cezaevi’nde kalan kanser hastası Muhsin Kızılkan‘ın ilaçları verilmediğinden dolayı durumunun kötüleştiği,  önceki gün de İskenderun Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alındığı öğrenildi.

Hastanenin yoğun bakım ünitesinde tutulan Kızılkan’ın durumunun ağır olduğu ,Kızılkan’ı görmek isteyen ailesine ise savcılığın izin vermediği belirtildi.

HAK İHLALLERİNİN EN YOĞUN YAŞANDIĞI CEZAEVLERİNDEN

İskenderun T Tipi Cezaevi’ndekii yemeğin hijyen koşullarına itiraz eden tutuklulara ‘Sizi Allah da gelse elimizden alamaz” dendiği iddiasını dile getiren HDP Urfa Milletvekili Baydemir, konuyu Adalet Bakanı Gül’e sormuş fakat bir yanıt alamamıştı.

‘TUTUKLULARIN  ÜZERİNDE SİGARA SÖNDÜRÜYORLAR’

Cezaevinde ‘çıplak arama’ dayatmasını kabul etmediği için darp edilen Fikret Tekin’in annesi Gülizar Tekin, oğlunun yaklaşık 18 aydır cezaevinde olduğunu ve yoğun işkence ve baskı altında olduğunu söyledi. Geçtiğimiz hafta oğlunun görüşüne gittiğini söyleyen anne Tekin, “Vucüdunun ve gözünün altı morarmıştı. Giysilerini çıkarıp, onlara çıplak bir şekilde işkence yapıyorlar. Vücutları mosmor. Üzerlerinde sigara söndürüyorlar. Bu işkencenin son bulmasını istiyoruz. Bunlara hakkı yok” şeklinde konuştu.