Ana sayfa Genel İlber Ortaylı danışmanlık iddialarına kızdı: Yahu ne danışmanlığı, uyduruyorlar

İlber Ortaylı danışmanlık iddialarına kızdı: Yahu ne danışmanlığı, uyduruyorlar

Kültür ve Turizm Bakanı Yardımcısı Haluk Dursun, kişisel Twitter hesabından "İlber Ortaylı hepimizin hocasıdır. Kültürel konularda bakanlık danışmanı olarak bize katkı verecek. Hepimiz Türk kültürünün hizmetindeyiz" ifadeleriyle duyurmuştu Ortaylı’nın danışmanlığını.

PAYLAŞ

Ortaylı, sosyal medyada bazı kesimlerce eleştiri konusu olan konu hakkında ilk kez konuştu.

Mülkiye’den sınıf arkadaşı olan Milliyet yazarı Melih Aşık’a konuşan Prof. İlber Ortaylı, “Yahu Kültür Bakanlığı Danışmanı diye bir şey yok, uyduruyorlar” ifadesini kullanıyor.

Aşık’ın aktardığına göre Kültür Bakan Yardımcısı Haluk Dursun çeşitli konularda danışma teklifinde bulunmuş. Ortaylı da “İstediğiniz zaman istediğiniz konuda danışabilirsiniz” demiş. Ancak kadrolu danışmanlık diye bir şey söz konusu olmamış.

Aşın, Ortaylı’nın “70 yaşından sonra devlet memurluğu olacak şey mi” diyerek “gevrek gevrek güldüğünü” söylüyor.

Öte yandan Ortaylı’nın, geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile bir araya gelerek ve kişisel kütüphanesini Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne armağan etmesi de hayli tartışılmıştı.

Ortaylı bu konuda da “Ev kitaplarla doldu taştı. Bir başka daire kiraladım, o da yetmedi. Aradığım kitabı ya da belgeyi bulamıyorum artık. Kütüphane Yıldız Sarayı’nda duracak. İsteyen rahatça oraya giderek çalışacak. Ben de aradığım kitabı orada rahatça bulacağım” diyor.

“İlber Ortaylı’nın halen çalıştığı Galatasaray Üniversitesi’ne bağışladığı kitaplardan bir kısmı çıkan yangında yok olmuştu” Melih Aşık, “Anlaşılan kitapları Cumhurbaşkanlığı’na verme kararında o olay da etken oldu” görüşünü dile getiriyor.